Pomimo trudnego czasu epidemii, jaki panuje w naszym kraju, gospodynie włożyły całe swoje serca w przygotowanie wielkanocnych koszyczków. Nie zabrakło w nich barwnych pisanek, chleba (dawniej była to pascha), masła, chrzanu, soli, pieprzu i słodyczy.
Nieodzownym elementem każdego wielkanocnego koszyczka był baranek z chorągiewką – pamiątka wyjścia Izraelitów z Egiptu i znak Zmartwychwstałego Chrystusa. Każdy koszyczek pięknie przybrany gałązkami bukszpanu, kolorowymi wstążkami i nakryty piękną, białą serwetką, często ręcznie haftowaną to małe arcydzieło.
Każdy z włożonych do koszyczka pokarmów ma swoją symbolikę: mielony pieprz przypomina gorzkie zioła dodawane przez Żydów do sosu charosetu na pamiątkę ciężkiej, niewolniczej pracy przy produkcji cegieł w Egipcie; sól symbolizuje sedno życia i prawdę, zabezpiecza ponadto pokarmy przed zepsuciem, stąd „sól ziemi”; jajka są symbolem życia; chrzan zapewnia siłę i krzepę; wędzone kiełbasy i szynki są zapowiedzią dostatku, wielkanocne ciasta znakiem doskonałości.
Wszystkie te pokarmy można było znaleźć w wielkanocnych koszyczkach mieszkańców Wielunia.
Zdjęcia : Ewa Misiak – Kocham Wieluń
oraz Archiwum Parafii św. Barbary