W dniu 10 października, pod hasłem „Ty też przelej swoją krew!”, odbyła się druga wyjazdowa akcja zbiórki krwi. Akcję zorganizował Klub HDK PCK Wieluń działający przy Oddziale Rejonowym PCK w Wieluniu.
Tym razem akcja odwoływała się do 100. rocznicy zwycięskiej bitwy warszawskiej a krew zbierano na rzecz Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wieluniu.
Pomimo, że na zbiórkę przybyło około 50 chętnych osób to krew oddały tylko 32, gdyż niektóre z nich z różnych przyczyn musiały z oddania zrezygnować. Ale i tak można mówić o wielkim sukcesie sobotniej akcji. Zebrane 14,4 litra krwi stanowi wielkie osiągnięcie na moment gdy Wieluń znalazł się w czerwonej strefie.
To już druga akcja wyjazdowa naszego klubu. Pierwszą mieliśmy 4-go lipca, podczas której 52 osoby oddały krew. Dzisiejszą, 10 października wspólnie z Muzeum Ziemi Wieluńskiej zorganizowaliśmy taką akcję.
W muzeum jest możliwość zwiedzania wystawy „Do broni! Mieszkańcy ziemi wieluńskiej w walkach o wschodnie granice Rzeczypospolitej w latach 1918-1921”. Mamy też kilku sponsorów, dzięki którym również przychodzą krwiodawcy. Mamy słodki poczęstunek, mamy też serki z okolicznej mleczarni.
Na obecną chwilę jeszcze nie wiemy jaka będzie frekwencja, gdyż nie robiliśmy zapisów telefonicznych jak podczas poprzedniej akcji. Czekamy ile tych osób przyjdzie i ile ich będzie na miejscu.
Akcja jest na rzecz wieluńskiego szpitala, na rzecz Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. Są też osoby, które oddają krew indywidualnie ze wskazaniem. Pozwalamy na to bo byłoby dziwne gdyby je odprawić. Chcemy aby te osoby też oddały krew.
Mamy zachowany reżim sanitarny, 1,5 metra odstępu, środki do dezynfekcji rąk. Zainteresowanie akcją jest. Na chwilę obecną, na parę minut przed godz. 10:00, mamy już 24 osoby zapisane, także jest już ładnie. Ostatnio mieliśmy 52 osoby. Zobaczymy jak będzie dzisiaj i do której godziny będziemy na miejscu.
Pomaga nam Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej w Wieluniu, które ma tutaj też swoją wystawę, tzn. wystawiony namiot, pokazują broń z okresu I wojny światowej, również umundurowanie z tamtego okresu.
Mamy nadzieję, że tych ludzi będzie tutaj może nie tak jak ostatnio, bo będzie ciężko w czerwonej strefie, ale jak będzie około 40 to też będzie sukces dla nas, że się udało. Mamy zaplanowaną kolejną akcję na 13 grudnia. Będzie to turniej charytatywny.
Dalej kontynuujemy akcję na cel naszego szpitala, za każdym razem jest inny oddział. Mieliśmy już ginekologię, chirurgię ogólną i teraz mamy chirurgię urazowo-ortopedyczną. Cały czas kontunuujemy.
Jak skończą nam się oddziały to możemy, poza tymi akcjami głównymi, zorganizować akcję ze wskazaniem na konkretną osobę. Jeśli będzie pilna potrzeba bo ktoś z naszego tereny zachoruje czy będzie miał wypadek – czyli będzie potrzeba krwi to jesteśmy otwarci i możemy taką akcję zorganizować w każdym miejscu w powiecie.
– powiedział podczas akcji sekretarz Klubu HDK PCK w Wieluniu Sylwester Brożyna
Spora grupa oddających to zwykli przechodnie cierpliwie czekający na swoją kolej. Wśród oddających krew znalazło się pięć osób, które zdecydowały się na ten szlachetny gest po raz pierwszy w życiu. Po donacji wszyscy krwiodawcy mogli skorzystać na miejscu ze słodkiego poczęstunku w postaci pączka oraz otrzymali bon na odbiór lokalnych produktów mlecznych.
Wieluńska akcja krwiodawstwa uzyskała duże wsparcie od Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu oraz Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej w Wieluniu. W oczekiwaniu na donację krwiodawcy, wraz z osobami towarzyszącymi, mogli nieodpłatnie zwiedzić w MZW wystawę „Do broni! Mieszkańcy ziemi wieluńskiej w walkach o wschodnie granice Rzeczypospolitej w latach 1918-1921” .
Natomiast Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej w Wieluniu SHBON przygotowało stanowisko z namiotem, gdzie można było obejrzeć zarówno umundurowanie jak i akcesoria i broń z okresu 1920 roku. Na dodatek członkowie stowarzyszenia bardzo chętnie pozowali z zainteresowanymi do zdjęć.
Podczas obecnej pandemii zdecydowanie wzrosło zapotrzebowanie na krew. Sytuacja stała się trudniejsza, gdyż do banków krwi zgłasza się znacznie mniej dawców. W Polsce przed pandemią krew oddawało 31 osób na tysiąc mieszkańców, podczas gdy w Europie Zachodniej współczynnik ten był dwukrotnie wyższy. Jednak ostatnia, sobotnia akcja jest bardzo budująca.
W naszym kraju co minutę potrzebny jest jeden litr krwi. W większości polskich szpitali ciągle jej brakuje a każda kropla jest na wagę złota. Krew jako życiodajny płyn jest potrzebna przy wszelkiego rodzaju schorzeniach, chorobach jak i operacjach. Oddanie krwi zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
teks i fot. Ewa Misiak – Kocham Wieluń