81 lat temu w Wieluniu rozpoczęła się II wojna światowa

Na pamiątkę tragedii, jaka spotkała Wieluń 1 września 1939 r. o godz. 4: 40, 1 września 2020 r. mieszkańcy usłyszeli znów głos syren. Rozległ się także głos dzwonu „Pamięć i Przestroga”, daru prezydenta Andrzeja Dudy. Tym razem ich głos przypomniał tylko tamto bolesne wydarzenie sprzed 81 lat, nikogo nie zrywał ze snu, nie zapowiadał bólu i łez…

Wyjąca syrena, każdego roku, 1 września o godz. 4: 40, w Wieluniu rozpoczyna uroczystości upamiętniające rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej. Tym razem oficjalna część obchodów, z powodu obostrzeń sanitarnych spowodowanych korona wirusem, miała miejsce przy ulicy Królewskiej i przy pl. Kazimierza Wielkiego, w pobliżu odrestaurowanych fundamentów wieluńskiej fary, zbombardowanej 1 września 1939 roku. Do uroczystości oświetlenie i nagłośnienie przygotowali pracownicy Wieluńskiego domu Kultury.

W uroczystych obchodach udział wzięli żyjący jeszcze świadkowie tamtych wydarzeń, przedstawiciele władz centralnych w osobach p. premiera Mateusza Morawieckiego, przedstawiciela Kancelarii Prezydenta RP Mariusza Rusieckiego, posła na Sejm RP  Pawła Rychlika, przedstawicieli władz wojewódzkich w osobach wojewody Tobiasza Bocheńskiego i Marszałka Województwa Łódzkiego  Grzegorza Schreibera, przedstawicieli władz miejskich w osobie Burmistrza Wielunia Pawła Okrasy, wiceburmistrza Joanny Skotnickiej – Fiuk i władz powiatowych w osobie  starosty Marka Kielera i wicestarosty Krzysztofa Dziuby. Gośćmi szczególnymi byli ks. bp Andrzej Przybylski i charge d’Affaires Ambasady Niemiec Kurt Abraham w Polsce.  W uroczystości uczestniczyła XV Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia oraz młodzież z Burzenina, Ostrzeszowa i Sieradza – sztafeta  która przejęła symboliczny Ogień Pokoju i Pojednania zapalony na lotnisku  w Nowej Wsi pod Opolem w dniu 31 sierpnia..

Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odegraniu przez orkiestrę hymnu narodowego rozpoczęły się okolicznościowe przemówienia.

Głos kolejno zabierali: Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, Mariusz Rusiecki, który odczytał list skierowany do władz i mieszkańców Wielunia przez  Prezydenta RP Andrzeja Dudę, Premier Mateusz Morawicki, charge d’Affaires Ambasady Niemiec w Polsce, Starosta Wieluński Marek Kieler i ks. bp Andrzej Przybylski, który wspólnie z zebranymi modlił się w intencji poległych w czasie II wojny światowej. Każde z przemówień to wspomnienie bolesnej historii Wielunia, Polski i świata spowodowanej emanacją nienawiści niemieckich nazistów do wszystkich innych niż Niemcy nacji. Poległych przywołano Apelem Pamięci.

Nastąpił moment złożenia wieńców i zapalenia zniczy w trzech symbolicznych miejscach miasta zniszczonych 1 września 1939 roku, miejscach ukazujących prawdziwą twarz niemieckiego agresora. Te miejsca to: obelisk obok fundamentów zniszczonej fary, poświęcony 1200 mieszkańcom, którzy zginęli 1 września, obelisk postawiony w miejscu zbombardowanej synagogi i dawny szpital „Wszystkich Świętych.

Symbolicznym wydarzeniem  stało się w Wieluniu otwarcie Miejskiego Żłobka. Tu słowa p.  Minister Marleny Maląg z listu skierowanego do Burmistrza Wielunia: „ Otwarcie nowego żłobka w rocznicę wybuchu II wojny światowej ma znaczenie symboliczne. Jest wyrazem zwycięstwa życia nad śmiercią, pokoju nad konfliktem oraz nadziei na lepsze jutro dla przyszłych pokoleń. Zwłaszcza gdy odbywa się w mieście tak dotkniętym przez historię. Wierzę, że wychowankowie tego żłobka w przyszłości będą mogli cieszyć się bezpieczeństwem i w pełni korzystać z owoców rozwoju naszej Ojczyzny”

Zdjęcia: Ewa Misiak – Kocham Wieluń