Eucharystia w intencji ofiar II wojny światowej kończy obchody rocznicowe w Wieluniu

Uroczystości upamiętniające tragedię Wielunia z dnia 1 września 1939 roku zakończyła koncelebrowana Msza Święta. Msza, która miała być celebrowana na odrestaurowanych fundamentach wieluńskiej fary, z powodu ulewnego deszczu, została odprawiona w kościele p.w.  św. Józefa Oblubieńca NMP. Głównym celebransem był ks. bp Andrzej Przybylski.

Przybyłych na Eucharystię przywitał ks. kanonik Adam Sołtysiak, proboszcz parafii. On też wprowadził wszystkich przybyłych w jej intencje.  Jeszcze raz wybrzmiały słowa premiera Mateusza Morawieckiego wypowiedziane podczas porannych uroczystości: – atak niemieckich samolotów na bezbronny i uśpiony Wieluń pokazał ich barbarzyński zamysł ludobójstwa i eksterminacji i był pierwszą zbrodnią II wojny światowej. Uderzyli przed świtem, kiedy noc jest najczarniejsza …

W homilii nawiązującej do przeczytanych tekstów liturgicznych ks. bp. Andrzej Przybylski mówił: – w zwyczajach żydowskich są tzw. święta pamięci zaczynające się od konkretnego dialogu, od pytania syna skierowanego do ojca: – dlaczego co roku wspominamy te same daty, wydarzenia? Ojciec odpowiada, dlatego, żebyśmy nie zapomnieli, żebyśmy pamiętali by kolejny raz nie stracić naszej wolności.

O taką samą pamięć chodzi także w Wieluniu, byśmy w takim dniu jak 1 września byli razem i wspólnie wspominali. Nie chodzi jednak o przypominanie faktów, godzin, liczb, ale o to, by pogłębiła się pamięć i przestroga, byśmy ze wspomnień wyciągnęli prawidłowe wnioski.

Wielu stawia Panu Bogu pytanie: – Panie Boże, dlaczego są na świecie wojny, dlaczego człowiek występuje przeciw człowiekowi, naród przeciwko narodowi?

Odpowiedź daje przeczytany List św. Pawła mówiący o Duchu, który przenika wszystko. Sprawą Ducha jest także wolność.  Duch pomaga rozeznać dobro i zło, pomaga pokonać fałszywe ambicje, pychę, żądze.  Tylko Duch Boży daje siłę do walki z duchem świata, z duchem nieczystości i broni przed zniewoleniem.

Pamiętajmy słowa ze sztandarów: Bóg, Honor, Ojczyzna. Pamiętajmy i przypominajmy wydarzenia sprzed 81 lat.  Przypominanie sprawiło, że dziś Wieluń jest na ustach świata, stał się przestrogą dla świata. Stąd wołamy: Nigdy więcej wojny. Poślij Boże swojego Ducha do wszystkich Polek i Polaków i naucz nas Go przyjmować, zakończył.

Po Eucharystii dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej odczytał nazwiska 10 osób, ofiar hitlerowskich Niemiec, które zostały upamiętnione tabliczkami pamięci na „Wieluńskiej Golgocie”. Dziś liczba upamiętnionych to liczba 133.

Uroczystości wieluńskie zakończyło złożenie kwiatów pod obeliskiem poświęconym ofiarom bombardowania Wielunia w dniu 1 września i poświęcenie 10 nowych tabliczek na „ Wieluńskiej Golgocie”. Aktu poświęcenia dokonał ks. bp Andrzej Przybylski.