Zrealizowany projekt „Pociąg do legend”

„Pociąg do legend” to tytuł projektu realizowanego od końca lipca br. przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Mokrsku. Przebieg realizacji projektu, dofinansowanego przez Łódzki Dom Kultury – Instytucję Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego, podsumowano 9 października br. w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Ożarowie. Na podsumowanie przybyli przedstawiciele władz Gminy Mokrsko, Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy z Ożarowa (zainaugurował swoim występem spotkanie), Gabriel Wyględacz – prezes Radia Ziemi Wieluńskiej (lektor spotkania) od początku zaangażowany w realizację projektu, Halina Gniłka – dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Ożarowie (odpowiedzialna za scenografię)…

Zespół Śpiewaczo - Obrzędowy z Ożarowa uświetnił podsumowanie realizacji projektu

Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy z Ożarowa uświetnił podsumowanie realizacji projektu

Uczestnicy spotkania

Uczestnicy spotkania

 

Projekt zakładał utrwalenie zachowanych w przekazach ustnych opowieści i legend z terenu gminy Mokrsko. W poszukiwanie ciekawych historii włączyła się młodzież i dorośli. Dzięki ich zaangażowaniu, powiedziała Natalia Zwierz – instruktor Świetlicy Wiejskiej w Chotowie, udało się opracować zbiór wyjątkowych opowieści z terenu gminy, który niebawem się ukaże. W zbiorze, wzbogaconym ilustracjami wykonanymi przez mieszkańców gminy Mokrsko (Elżbieta Golańska – Świderska, Jolanta Gardyan, Łukasz Wolny, Paulina Wyrębak, Zuzanna Uzdrzychowska) czytelnicy znajdą odpowiedzi na pytania: Skąd nazwa Mamzerówka?, Dlaczego mieszkańcy Chotowa nie zawsze odnajdywali drogę do domu?, Kim był Wojtek Skrobaka? W zbiorze zostaną też przypomniane opowieści już znane mieszkańcom gminy. Będzie to opowieść o krzyworzeckiej dzwonnicy, która dała schronienie królowi Władysławowi Łokietkowi oraz opowieść o białej damie z Chotowa. Pojawi się też opowieść o czarownicach, które prawdopodobnie spotykały się w Ożarowie. Legenda o czarownicach została połączona z wątkiem o nieszczęśliwej miłości, kanwą tegorocznego słuchowiska, którego scenariusz, podobnie jak dwóch poprzednich, „W krzyworzeckiej dzwonnicy” i „Biała dama”, przygotowała Natalia Zwierz.

Słuchowiska w Publicznej Bibliotece Gminnej w Mokrsku odbywają się od trzech lat. Podobnie jak poprzednio, realizacja kolejnego została poprzedzona warsztatami dubbingowymi przeprowadzonymi na początku września. W trakcie zajęć uczestnicy, którzy pracowali z Grzegorzem Pawlakiem – aktorem, reżyserem, dubbingowcem i profesjonalistą w każdym calu, nagrali części słuchowiska w Radiu Ziemi Wieluńskiej. Słuchowisko zostanie wyemitowane być może już w listopadzie. W realizację słuchowiska z kolejką w tle zaangażowało się wielu lektorów, głównie młodzieży skupionej wokół Gminnej Biblioteki Publicznej, pod okiem Natalii Zwierz – instruktora Świetlicy Wiejskiej w Chotowie. Fragmenty słuchowiska (zwiastun) w postaci inscenizacji: Scena 5 – dzieci przedszkolne na wycieczce w lesie znajdują zwłoki mężczyzny, Scena 6 – przesłuchanie nauczycielki przez policjantów przybyłych na miejsce gdzie leżały zwłoki mężczyzny, Scena 18 – piosenka Hanki nawiązująca do wydarzeń z I wojny światowej, Scena 21 – czarownice i Najważniejszy, zostały zagrane na ożarowskiej scenie.

Realizacja projektu „Pociąg do legend” była możliwa dzięki pomocy partnerów działających na terenie gminy Mokrsko, do których należą: Radio Ziemi Wieluńskiej, Urząd Gminy Mokrsko, Zespół Szkoły i Przedszkola w Ożarowie, Klub Zawsze Młodzi i Aktywni, Ochotnicza Straż Pożarna w Ożarowie, Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy z Ożarowa z kierowniczką Grażyną Hadryś. W projekt zaangażował się także Dom Kultury w Praszce. Szczególne podziękowania przekazano też Rajmundowi Kielerowi, autorowi prelekcji o kolejce wąskotorowej relacji Wieluń – Praszka i Grzegorzowi Nowakowi za zorganizowanie wystawy „U zarania niepodległości” (ilustracja do wątku o ożarowskiej akcji na kolejce w listopadzie 1918 roku).

Wystawa militariów "U zarania niepodległości"

Wystawa militariów „U zarania niepodległości”

Fragment wystawy

Fragment wystawy

Spotkanie zakończył charytatywny maraton zumby, z którego dochód przeznaczono na leczenie uczennicy klasy III Katolickiego Gimnazjum SPSK w Wieluniu.