Benefis Henryka Hernanta

W dniu 7 lutego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Wierzchlesie odbył się benefis twórczości artystycznej Henryka Hernanta, mieszkańca Wierzchlasu, rzeźbiarza regionalisty, człowieka o wielkim dorobku artystycznym, Autora setek rzeźb i bliskiego przyjaciela wierzchlejskiej szkoły.

Henryk Hernant rzeźbi od czternastego roku życia. Wtedy spod jego dłuta wyszła pierwsza rzeźba.  Spod jego dłuta wyszły bardzo różnorodne prace. Są wśród nich rzeźby sakralne, okolicznościowe, exlibrisy, frasobliwe anioły, świątki, szopki bożonarodzeniowe, kapliczki przydrożne (ostatnia w Okalewie) i ikony, do pisania których dojrzewał od 16 roku życia, czyli od momentu , kiedy pierwszy raz zobaczył ikonę  z wizerunkiem św. Mikołaja w Łodzi na wystawie w Desie. Swoją miłość do ikon zaczął realizować na emeryturze. Pomocny okazał się udział w rekolekcjach  w Olsztynie k. Częstochowy  gdzie uczestniczył w warsztatach pisania ikon i gdzie poznał cały rytuał ich tworzenia, niezmienny od wieków. Pierwszą ikoną jaką napisał, była Matka Boża Nieustającej Pomocy (wisi w jego pracowni). Do tej pory stworzył około 30 obrazów. Niedawno skopiował wizerunek Trójcy Świętej Rublowa.

       

       

       

Miłość do rzeźby przejął po dziadku, który był stolarzem i cieślą. Artysta powiedział kiedyś:

Rzeźbić zaczynałem całkowicie intuicyjnie. Widziałem jakieś świątki w gazetach, na wystawach, potem zaczęły się kontakty z Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Twórczość ludowa jest mi bliska, ale nie chcąc nikogo naśladować wypracowywałem własny styl.

Artysta uczestniczył w wielu konkursach. W 2000 roku otrzymał nagrodę i wyróżnienie w dziedzinie rzeźby „Tradycje – 2000”. Uczestniczył w wystawie w Lisieux we Francji. W 2015 roku otrzymał specjalną nagrodę za całokształt swojej twórczości ufundowaną przez Starostę Wieluńskiego Andrzeja Stępnia.

Podczas benefisu, który swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, pracownicy Muzeum Ziemi Wieluńskiej, mieszkańcy Wierzchlasu i przyjaciele, na wystawie zorganizowanej w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Wierzchlesie można było podziwiać liczne prace artysty. Rzeźby Henryka Hernanta można też podziwiać w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Benefis, który zorganizowały: Urząd Gminy w Wierzchlesie oraz Zespół Szkolno – Przedszkolny, uświetnił występ Alicji Mądraszek, uczennicy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wierzchlesie oraz wiersze Niny Pawlaczyk, odczytane przez samą Autorkę.

         

        

         

       

        

fot. Gmina Wierzchlas