Szkoły katolickie SPSK w Wieluniu i Erasmus + 2020 – Na tropach europejskiego dziedzictwa

Pierwsza połowa roku 2020 będzie w szkołach Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Wieluniu czasem bardzo intensywnych działań w realizowanym od września 2018  projekcie „Heritage for tomorrow” programu Erasmus+.

Uczestnictwo uczniów w programach unijnych – wcześniej COMENIUS, a obecnie ERASMUS+ – to od kilkunastu lat nieomalże tradycja szkół katolickich w Wieluniu. Także obecnie, dzięki staraniom i zaangażowaniu nauczycielek j.angielskiego – p. Anny Wolnej i  p. Kariny Siwik uczniowie KLO i TECHNIKUM SPSK biorą udział w wielonarodowym  projekcie, w którym szkoły z Hiszpanii, Litwy, Portugalii, Słowacji i Włoch współpracują ze sobą i uczą się od siebie nawzajem.

Tym razem realizowane  zadania koncentrują się przede wszystkim na poszukiwaniu wspólnego dziedzictwa, na odnajdywaniu wspólnych korzeni w bogactwie dorobku kulturowego i narodowego państw – uczestników. W trakcie trwania Projektu kraje partnerskie m.in. organizują u siebie spotkania, chcąc podzielić się rezultatami swojej pracy i poznać bliżej uczestników z innych państw.

Dwa niedawne wydarzenia to najpierw  październikowa wizyta zagranicznych partnerów w murach wieluńskiego „KATOLIKA”, a pod koniec roku – spotkanie w Portugalii.  Pod opieką nauczycielek pani Kariny Siwik i pani Anny Wolnej grupa uczniów reprezentująca szkoły katolickie w Wieluniu przybyła do  Porto, skąd udali się do szkoły Agrupamento de Escolas w Pinheiro, która tym razem pełniła rolę gospodarza.

Był to wyjazd obfitujący w wydarzenia, atrakcje i działania, który okazał się szalenie atrakcyjny i pouczający dla uczestników.  Młodzież miała okazję poznać historię, obyczaje, kulinaria, szkolne realia Portugalii. Wspaniałym tłem do podejmowanych działań praktycznych były odwiedzane miejsca.  Chyba największe wrażenie zrobiła historyczna i urzekająca Lizbona oraz miasteczko uniwersyteckie Coimbra, stanowiące część najstarszej portugalskiej uczelni wyższej. Przechadzający się tam po dziedzińcu studenci wyglądali bardzo dostojnie i tajemniczo w swych czarnych pelerynach.  W mieście Aveiro, nazywanym Wenecją Portugalii, nie mogło zabraknąć rejsu  gondolą. Położona na mierzei o niezwykłej historii miejscowość Costa Nova czarowała kolorowymi domkami w paski. Spektakularne fale towarzyszyły pierwszemu spotkaniu z Oceanem Atlantyckim. W jednym z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie, Bradze, „erasmusowcy” zwiedzili wspaniałą  katedrę i ruiny sławnych rzymskich łaźni.  W Alcobace, mieli okazję obejrzeć jeden  7 cudów Portugalii – opactwo cystersów wpisane na listę UNESCO.

Podobnie jak w Polsce, gdzie w programie nasza grupa zaproponowała odwiedzenie Jasnej Góry jako miejsca ważnego dla tożsamości Polaków, w Portugalii na trasie wojaży nie mogło zabraknąć sanktuarium w Fatimie. Tutaj, poniżej głównego placu, przed nową świątynią Świętej Trójcy, podziwiać także można pomnik Jana Pawła II autorstwa Polaka – prof. Dźwigaja.

Bardzo bogaty  program wizyty w Portugalii, po zrealizowanych już równie owocnych spotkaniach w Hiszpanii i na Litwie, stanowi dla młodzieży szkół katolickich w Wieluniu wielką motywację do podejmowania zadań, jakie  trzeba wykonać przed wiosennymi wyjazdami do Włoch i na Słowację. Udział w tym ciekawym projekcie, odwołującym się zarówno do historii jak i do współczesności, to wielka szansa na rozwój i uzupełnienie wiedzy zdobywanej na co dzień w szkole.

                     

                     

                      

KLO i Technikum SPSK w Wieluniu