Koncert kolęd i pastorałek w parafii św. Barbary w Wieluniu

Kto śpiewa kolędy dwa razy się modli

Doroczny wieluński koncert kolęd i pastorałek odbył się 5 stycznia w kościele w parafii św. Barbary. Wykonawcami koncertu były: Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Wieluniu, Chór Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu, Zespół Muzyki Dawnej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu, Zespół Wokalno- Instrumentalny II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu, dyrygent Jakub Jurdziński, słowo o kolędach i Bożym Narodzeniu Włodzimierz Sygulski.

Do śpiewania kolęd zachęcał w 1996 roku święty dziś Jan Paweł II. Mówił On wtedy: „Kolędy (…) tworzą naszą historię narodową i chrześcijańską. Jest ich wiele, ogromne bogactwo. Od najdawniejszych, staropolskich, do tych współczesnych, od liturgicznych do pastorałek (…). Trzeba, ażebyśmy tego bogactwa nie zgubili. (…) życzę abyśmy wszyscy, Drodzy Rodacy, czy w kraju, czy też w Rzymie, czy gdziekolwiek na świecie, śpiewali kolędy, rozmyślali nad tym, co one mówią, nad całą ich treścią, i abyście w nich odnajdywali prawdę o miłości Boga, który dla nas stał się człowiekiem.”

Słowa kolęd „Wśród nocnej ciszy”, „Tryumfy króla niebieskiego, „Dzisiaj w Betlejem”, „Jezus malusieńki, „ Z narodzenia Pana”, „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, „Gdy śliczna Panna”, „Słuchaj, brzmi Aniołów śpiew”, „Alleluja, chwalmy Pana”, „Lulajże Jezuniu” oraz pastorałek „Hola, hola”, „Dyna, dyna, narodził się Bóg dziecina”, „Gore gwiazda, „Ubierzemy jak możemy…” ułatwiły zrozumienie słów, cytowanych przez prowadzącego koncert,   pochodzących z  czterech Ewangelii, mówiących o narodzeniu Jezusa. Dzięki nim, wyśpiewanym i wygranym w scenerii bożonarodzeniowej (żłóbek, roziskrzone choinki), bliższa stała się słuchaczom prawda o narodzeniu Zbawiciela i przybliżeniu się królestwa Bożego.

Koncert zakończyła kolęda Życzenia z repertuaru Arki Noego ze słowami:

 Po kolędzie chodzimy, świętości wam życzymy.

Aby nienarodzeni, nie byli odrzuceni.

Niech wszystkie dzieci małe rosną na Bożą chwałę.

I niech każda mamusia bardzo kocha tatusia.

I tak jak trzej królowie Bogu każdy odpowie.

 Miłości wam tu trzeba, a po śmierci do nieba.

Ref.: Hej kolęda!, Abyście święci byli,  ·Hej kolęda! I Bogu zawierzyli. 

Za piękny koncert podziękował wykonawcom ks. proboszcz Jarosław Boral. Dziękując, zaprosił wszystkich, którzy przyczynili się do przygotowania koncertu na Eucharystię, która będzie w ich intencji odprawiona 26 stycznia o godzinie 11.00. Parafian natomiast zaprosił na niedzielę 12 stycznia na godzinę 16.00, by przez jedną godzinę uwielbić kolędą  położonego w żłobie Jezusa.