Przed XV Międzynarodowym Konkursem Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej, w niedzielę 25 września, gościło jego dwóch polskich uczestników, spośród dziesięciu wyłonionych drogą preselekcji. Jak powiedziała Ewa Kafel, dyrektor Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” w Katowicach, preselekcja odbywająca się w Tokio, Toronto, Zurychu i Gdańsku pod kierunkiem Maxima Vengerowa, skrzypka i przewodniczącego jury XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego wyłoniła uczestników spośród 250 skrzypków (w tym 10 Polaków). Cieszy, że dwóch polskich kandydatów, którzy zagrają w czasie rozpoczynającego się 8 października konkursu, zaprezentowało się melomanom w Ożarowie, dając wyobrażenie o tym, jakie będą wymagania konkursowe, co i jak będą musieli zagrać by odnieść sukces.
Wykonawcami ożarowskiego koncertu kameralnego byli stypendyści Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Amelia Maszońska – skrzypce, wychowanka prof. Jadwigi Kaliszewskiej, studentka Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły, asystentka profesora Bartosza Bryły, laureatka konkursów skrzypcowych im. Leosa Janacka w Brnie, im. Carla Flescha w Budapeszcie, im. Grażyny Bacewicz w Łodzi;
Robert Łaguniak – skrzypce, tegoroczny absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu w klasie dr Kariny Gidaszewskiej, laureat ponad 40 konkursów skrzypcowych ogólnopolskich i międzynarodowych i najmłodszy z Polaków zakwalifikowany do XV Konkursu Skrzypcowego;
Hanna Holeksa – fortepian, adiunkt w poznańskiej Akademii Muzycznej gdzie akompaniuje i prowadzi klasę kameralistyki, Ewa Kafel – prowadzenie koncertu.
Zgodnie z życzeniem młodych muzyków program koncertu ułożono tak, by młodzi wirtuozi mogli zaprezentować się dwukrotnie. Jako pierwsza wystąpiła Amelia Maszońska, która przy akompaniamencie Hanny Holeksy zagrała kompozycję Karola Szymanowskiego „Narcyz” z cyklu „ Mity” oraz 3. Sonatę na skrzypce i fortepian Es – dur, op.12 Ludwiga van Beethovena.
Robert Łaguniak w tej części koncertu wykonał utwór „Chiński tamburyn” Fritza Kreislera z akompaniamentem Hanny Holeksy, Kaprys nr 2 „La velocite” Henryka Wieniawskiego (bez akompaniamentu) i „Paganiniana” Nathana Milsteina (bez akompaniamentu).
W drugiej odsłonie Amelia Maszońska zagrała (bez akompaniamentu) Kaprys nr 7 „La cadenza” Henryka Wieniawskiego i 3. Sonatę na skrzypce solo „Ballada”(autor Eugene Ysaye), Robert Łaguniak wspólnie z Hanną Holeksą (fortepian) wykonali „Sonatę skrzypcową A – dur” Cesara Francka.
Wybrane utwory, pełne emocji słowo o muzyce Ewy Kafel, wspaniała i mistrzowska gra młodych wirtuozów skrzypiec oraz akompaniament Hanny Holeksy, stały się niezapomnianym muzycznym wydarzeniem w ożarowskim Dworku. Występ młodych artystów, tuż przed konkursową rywalizacją, to ich próba generalna na obycie z widownią, tremą, emocjami. Sądzimy, że ten próbny egzamin zdali pomyślnie. Będziemy śledzić ich muzyczne popisy na poznańskim konkursie, rozpoczynającym się już 8 października. Być może będzie im akompaniować znakomita Hanna Holeksa, wybrana na jednego z konkursowych akompaniatorów.