51. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu

13 maja 2019 r., podczas obchodów XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, odbyło się 51. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem dyskusji były: twórczość Mariana Pilota i wydana w 2010 r. powieść „Pióropusz” nagrodzona Literacką Nagrodą Nike w roku  2011 . 

 Autor zabiera czytelnika w podróż  do powojennej polskiej wsi Siedlikowo, gdzie śledzi codzienne życie w gospodarstwie i  w PGR- ach, panujący tam analfabetyzm i pracę nad oświeceniem ludu. 

„Pióropusz” to opowieść o synu złodzieja, który jest jednocześnie narratorem.  Jego niepiśmienny ojciec kradnie szkolną tablicę, za co zostaje zamknięty do stalinowskiego więzienia. Syn i żona próbują dochodzić sprawiedliwości, piszą podania do samego Stalina i Bieruta. Nieoczekiwanie sam proces pisania powoduje, że główny bohater zaczyna otaczać  tę czynność szczególną czcią i zaczyna sięgać po literaturę.  Dar od ojca – kradzione pióro ze złotą stalówką – przesądza o dalszych losach bohatera. W książce znajdziemy wiele archaizmów, powiedzeń, stwierdzeń i rymowanek z okresu powojennej rzeczywistości.

Źródło: Miejska I Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu