155. Piesza Pielgrzymka Ziemi Wieluńskiej na Jasną Górę zakończona

28 sierpnia powróciła  do Wielunia 155. Pielgrzymka  Piesza Ziemi Wieluńskiej. Swoje refleksje z pielgrzymki przekazała siostra Rita ze zgromadzenia Benedyktynek Samarytanek krzyża Chrystusowego:

W 155. Pielgrzymce Wieluń – Jasna Góra – Wieluń w dniach 23 – 28 sierpnia wzięło udział 580 osób. Najstarszy uczestnik miał 85 lat, a najmłodsi do 1 roku życia (3 dzieci). Hasłem pielgrzymki były słowa „W mocy Ducha Świętego”. Kierownikiem był ks. Piotr Placek z Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. W pielgrzymce brało udział 14 kapłanów, w tym sześciu pielgrzymujących cały czas. Byli to: ks. Piotr Placek, ks. Janusz Parkitny i ks. Kamil (parafia św. Stanisława BM), o. Tomasz – misjonarz i ks. Damian z Białej, ks. Sławek Berdys (parafia św. Józefa). Na niektóre odcinki dojeżdżali kapłani z innych parafii wieluńskich i ziemi wieluńskiej. Włączyli się także w naszą pielgrzymkę: diakon z częstochowskiego seminarium, ks. z parafii Matki Bożej Zwycięskiej z Częstochowy, ks. bp Andrzej Przybylski, który pielgrzymował z nami od Białej do Jasnej Góry i wygłaszał konferencje o Kościele, Wspólnocie, Matce Bożej. W tzw. „Dniu Wieluńskim”, w dniu 25 sierpnia, dołączyło do nas 60 pielgrzymów autokarowych. Razem z nimi uczestniczyliśmy w Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej, celebrowanej przez ks. Mariana Stochniałka, i w Drodze Krzyżowej na wałach Jasnogórskich ( rozważania przygotowali uczestnicy pieszej pielgrzymki). Wielu z pielgrzymów uczestniczyło w nieszporach odprawionych w katedrze św. Rodziny i w procesji na Szczyt Jasnej Góry gdzie o godzinie 19.00 odprawiona została uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka. Współcelebransami byli biskupi: bp Andrzej Przybylski, abp Wacław Depo, bp senior Stanisław Nowak, bp kaliski Łukasz Buzun, bp Antoni Długosz, bp radomski Henryk Tomasik, bp z Serbii. Kolejnej uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przez wielu biskupów 26 sierpnia, w dzień Matki Bożej Częstochowskiej, przewodniczył ks. bp Wojciech Polak – prymas Polski. Tu wspólnie z rzeszą innych pielgrzymów kolejny raz zawierzyliśmy się Matce Bożej. Przyszedł dzień 27 sierpnia, dzień powrotu do Wielunia. Rozpoczęliśmy go Eucharystią o godzinie 6.00 w Wieczerniku, by po pożegnaniu i błogosławieństwie wyruszyć na pielgrzymi szlak. Wieczorem, przed opuszczeniem Krzepic, uczestniczyliśmy w adoracji dziękczynnej, dziękując Bogu i Maryi za wszystko, co stało się naszym udziałem za sprawą pielgrzymki ( pierwsza adoracja w Krzepicach w dniu 23 sierpnia to adoracja krzyża). Rano wyruszyliśmy w kierunku Kłobucka i Rudnik. W Rudnikach podczas Eucharystii, którą odprawił ks. senior Marian Stochniałek, dziękowaliśmy Bogu za czas, ludzi, łaski, miłosierdzie, tradycyjnie podzieliliśmy się chlebem. Pielgrzymce towarzyszyły dwie intencje: modlitwa o nowe powołania do kapłaństwa i za rodzinę.

Pielgrzymka to rekolekcje w drodze. Każdy z sześciu dni to inny temat rozważań:

Stanąć przed Bogiem w prawdzie, modlitwie, skrusze i pokucie, przybliżyć się do krzyża i z nim zjednoczyć swoje życie; Zaufać Bogu i iść w Jego stronę; Spotkanie z Matką Bożą w prawdzie, modlitwie, adoracji; Zwycięstwo Maryi w mocy Ducha Świętego; Dziękczynienie Bogu za wszystkie łaski, za to, co mnie spotkało; Powołanie – być świadkiem Jezusa, tam gdzie jestem – modlitwa o powołania do kapłaństwa.

Ojciec Tomasz ( z misji na Wybrzeżu Kości Słoniowej) i s. Rita ze zgromadzenia Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego (pracuje na Kaszubach) dali świadectwo z życia w miejscach, gdzie zostali posłani.