„Wszystko, co nasze Polsce oddamy…”
Słowa hymnu harcerskiego, którego współautorem jest Ignacy Kozielewski ze Starzenic k. Wielunia (ur.1882 r.) stały się częścią tytułu wystawy Wszystko, co nasze Polsce oddamy… – 100. rocznica harcerstwa na ziemi wieluńskiej zorganizowanej w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Na otwarcie wystawy, które miało miejsce 11.06.2016, zaprosili: Muzeum Ziemi Wieluńskiej, 4. Wieluńska Drużyna Harcerska „Watra”, 5. Wieluńska Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Cichociemni” i 5. Gromada Zuchowa „Turbo – Zuchy”. Otwarcie zgromadziło harcerzy, sympatyków ruchu harcerskiego, byłych i aktualnych działaczy, przedstawicieli władz samorządowych z Pawłem Okrasą – burmistrzem Wielunia i Andrzejem Stępniem – starostą wieluńskim. Przyjechali też goście z Łasku, Łodzi, Wrocławia, Warszawy.
Twórcami wystawy przedstawiającej dzieje harcerstwa na ziemi wieluńskiej są Marek Gogola i Damian Langner – historycy pracujący w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu (dawny Domek Harcerza przy ulicy Gaszyńskiej), z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Ożarowie, z Łódzkiej Chorągwi ZHP, ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wieluniu, ze stanicy „Nadwarciański Gród”.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Jan Książek – dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, słowo o wystawie skierował do przybyłych historyk Marek Gogola. Powiedział on m.in.: wystawa ma układ chronologiczny, nie może być inaczej, bo tylko w taki sposób można było przedstawić najpełniej dzieje harcerstwa. Rozpoczyna ją plansza z przyrzeczeniem harcerskim z 1914 roku, które brzmi:
Mam szczerą wolę
Całym życiem
pełnić służbę Bogu i Ojczyźnie;
nieść chętną pomoc bliźnim;
być posłusznym Prawu harcerskiemu
i hymnem harcerskim z okresu II Rzeczpospolitej (autorzy Ignacy Kozielewski, Olga Drahonowska):
Wszystko co nasze, Ojczyźnie oddamy
W niej życie, więc idziem, by żyć!
… i bielą, rozewrzem ich bramy
Rozkaz wydany: „wstań, ku słońcu idź”
Ramię pręż, słabość krusz!
Ducha tęż. Ojczyźnie miłej służ!
Pójdzie rad harcerzy polskich ród,
Harcerzy polskich ród!
Kolejne plansze to początki polskiego harcerstwa i harcerstwa na ziemi wieluńskiej, działalność harcerzy w II Rzeczpospolitej, w czasie II wojny światowej (udział w walkach z okupantem w oddziałach Szarych szeregów i innych), w latach 1945 – 1956, w III Rzeczpospolitej oraz plansze z tekstami harcerskich przyrzeczeń z lat 1945, 1950, 1957, 1990, a także ze zdjęciami wszystkich odznak harcerskich. Kustosz wystawy zwrócił uwagę na krzyż harcerski widniejący w nagłówku każdej planszy i na „czuwajkę”, która zastąpiła krzyż harcerski w momencie wcielenia organizacji harcerskiej w struktury ZMP (1950). Uzupełnieniem plansz są mundury harcerskie, sztandary (najciekawszy z 1918 roku), książki o harcerzach, przedmioty używane na obozach wakacyjnych.
Z plansz poświęconych życiu harcerzy na ziemi wieluńskiej wyłania się cała historia harcerstwa polskiego, w tym harcerstwa wieluńskiego od chwili powstania pierwszych drużyn w 1916 roku po czasy współczesne.
Szczególne miejsce wystawy to kroniki harcerskie. Wzbudziły one emocje, przywołały liczne wspomnienia. Wielu dorosłych odnalazło w nich siebie z czasów swojej harcerskiej przygody…
Po otwarciu wystawy odbyło się pokoleniowe spotkanie harcerzy i sympatyków harcerstwa.
Wystawę będzie można oglądać do 12 października 2016 r.