„Złodziej” Erica Chappela na deskach Kino – Teatru „Syrena” w Wieluniu

Z okazji Dnia Seniora Wieluński Dom Kultury zaprosił seniorów do Kino – Teatru Syrena na spektakl „Złodziej” w tłumaczeniu Elżbiety Woźniak, w reżyserii Cezarego Żaka

     

„Złodziej” to sztuka Erica Chappela, jednego z najlepszych, współczesnych brytyjskich autorów komediowych, mistrza czarnej komedii, autora około 200 scenariuszy seriali komediowych i sztuk teatralnych, laureata Angielskiej Akademii Filmowej. Eric Chappel swoją karierę pisarską rozpoczął w 1973 roku po sukcesie pierwszej sztuki „The Banana Box”.

Sztuka „Złodziej”, wydana w 1995 roku, znana jest polskiej publiczności od roku 2001. W rolę tytułowego bohatera wcielił się wówczas na deskach Warszawskiego Teatru „Kwadrat” Jan Kobuszewski. W roku 2010 w rolę tytułowego złodzieja wcielił się Andrzej Mastalerz w Łódzkim Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka. W obecnej adaptacji w rolę złodzieja Spriggsa wciela się Cezary Żak.

Złodziej, pod nieobecność gospodarzy, wkrada się do luksusowego domu. Przyłapany na gorącym uczynku okazuje się człowiekiem nietuzinkowym, człowiekiem pełnym fantazji i zdolności detektywistycznych, człowiekiem, który swoją znajomością psychiki zachowań podporządkowuje sobie bohaterów (John, Barbara, Jenny, Trevor) i przekonuje ich, że nie jest złodziejem, bo czy tak naprawdę ukradł jakieś rzeczy?  Buszując po domu poznał najgłębsze tajemnice mieszkańców, co pozwoliło mu wywrócić do góry nogami cały ich uładzony świat i  wzajemne relacje. Złodziej ukradł mieszkańcom domu „święty spokój”. Stworzone zamieszanie Autor kończy w sposób zaskakujący.

Gwiazdorska obsada – John – Leszek Lichota, Barbara – Izabela Kuna, Jenny – Renata Dancewicz, Trevor – Rafał Królikowski, Springs – Cezary Żak; fenomenalna gra i  reżyseria Cezarego Żaka zagwarantowały wszystkim doskonałą jakość przedstawienia.

     

      

      

Wszystkich wieluńskich seniorów po spektaklu, uczcie dla ducha, oglądanej w promocyjnej cenie, zaproszono na spotkanie przy ciastku, kawie i herbacie.

Po spektaklu, zagranym dla Seniorów z okazji Dnia Seniora, sztukę zaprezentowano powtórnie, tym razem dla pozostałych miłośników twórczości Erica Chappela i dobrej gry aktorskiej.

Zdjęcia – Ewa Misiak – Kocham Wieluń