25 czerwca 2022 r. w Domu Kultury w Ożarowie odbyła się uroczystość z okazji 35. rocznicy powstania i działalności Zespołu Śpiewaczo – Obrzędowego w Ożarowie.
„Śpiew jest odpoczynkiem dla duszy i początkiem pokoju. Uspokaja tumult i wzburzenie myśli; uśmierza gniew. Przygotowuje ludzi do miłości, łączy odstępców, godzi wrogów.”– te słowa św. Bazylego mogą być pięknym mottem działalności zespołu”.
Na okoliczność jubileuszu zespół przygotował specjalny program i zaśpiewał 10 piosenek wybranych ze swojego repertuaru. Były to: „Ożarowianka, Rybecki, Kapusta, Drebny dysc pado, Ta nasza młodość, Zaśpiewaj słowiku, Komratecko coś zrobiyła, Na tym naszym polu, Świeci miesiąc, świeci oraz Tańcz z nami nasze życie.
Zespół Śpiewaczy w Ożarowie, powstał w lutym 1986 roku, co potwierdza wpis do kroniki. Kierowanie i opiekę nad zespołem sprawowała Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich pani Teresa Sołtysiak. Dla osiągnięcia dobrego poziomu artystycznego zaproszono do współpracy instruktora, pana Ireneusza Mieszkalskiego, który ze znajomością rzeczy rozpoczął organizację kapeli ludowej, przy Zespole Śpiewaczym.
Stopniowo wzbogacał się program artystyczny Zespołu, który prezentowany był podczas uroczystości okolicznościowych na terenie Gminy Mokrsko, a następnie powiatu wieluńskiego oraz powiatów ościennych, jak również na terenie całego kraju.
Dzięki pomocy Wojewódzkiego Domu Kultury, zakupiono dla zespołu oryginalne kostiumy wieluńskiego stroju ludowego. Dzięki efektownemu ubiorowi scenicznemu Zespół nie tylko budził zainteresowanie pieśniami ludowymi, śpiewanymi oryginalną gwarą wiejską, ale także pięknym wyglądem. Stopniowo poszerzał się program zespołu. Weszły do niego także widowiska artystyczne, odtwarzające stare, często już zapomniane zwyczaje i obrzędy ludowe.
Po zakończeniu pracy z zespołem panów Ireneusza i Bogdana Mieszkalskich w 1997r. funkcję instruktora objęła pani Irena Gruszka, a następnie w roku 1999 członkini zespołu pani Wanda Majtyka, która zakończyła swoją pracę w 2016 r. Funkcję instruktora objął ponownie pan Bogdan Mieszkalski i kontynuuje ja do dziś. Po pani Teresie Sołtysiak funkcję kierownika zespołu objęła pani Grażyna Hadryś, a po niej, pięć lat temu Irena Wydmuch.
W ostatnich latach Zespół, w celu złapania takiego „świeżego oddechu”, zmienił znacznie swój repertuar, na chwilę odszedł od przygotowywania sztuk i przedstawień, a zajął się na powrót śpiewem, który przyciąga nowe osoby i na dzień dzisiejszy zespół, to dosyć liczna grupa licząca 21 stałych członków i kilka osób okazjonalnie wspierających zespół.
Ostatnie lata to dla wszystkich trudny okres, to czas borykanie się z trudnościami związanymi z pandemią koronawirusa. Nie ominął on również i zespołu. To czas, w którym nastąpiło praktycznie całkowite zawieszenie działalności zespołu. Jednak członkowie zespołu byli w ciągłym kontakcie i nadzieja na kolejne spotkanie i wznowienie działalności, prowadzenie prób i występy, pozwoliła przetrwać ten trudny czas, a powrót był prawdziwą terapią.
Cieszymy się, że udało nam się wszystkim zebrać by móc, mam nadzieję, na kolejne lata, tworzyć naszą zespołową rodzinę i tak jak przed pandemią i po złagodzeniu obostrzeń, występować podczas wielu uroczystości wiejskich, gminnych, powiatowych, uświetniać również imprezy organizowane na terenie ościennych gmin oraz powiatów – powiedziała Irena Wydmuch – kierownik zespołu.
W skład zespołu wchodzą:
Bogdan Mieszkalski- instruktor
Beata Mieszkalska
Katarzyna Sikorska
Danuta Młynarczyk
Irena Wydmuch- kierownik zespołu
Andrzej Marciniak
Justyna Kramarczyk
Tomasz Owczarek
Danuta Stoparek
Maciej Majchrowski
Maria Majchrowska
Wiesława Hadyś
Edyta Zadworna
Jakub Rzeźnik
Bożena Kostrzewa
Dagmara Golińska
Janusz Koźlak
Krzysztof Jarząbek
Zbigniew Ścigała
Leonilla Olejnik
Magdalena Baziur
Tekst ; Irena Wydmuch
Zdjęcia : Jakub Zadworny