Zakończony jubileusz stulecia rozbudowy dworku w Mokrsku

„Spotkanie z historią. Powstanie Styczniowe” w dniu 16 października zakończyło jubileusz 100 –lecia rozbudowy dworku w Mokrsku.  Spotkanie połączone z rekonstrukcją historyczną potyczki połączonych oddziałów powstańczych pod dowództwem pułkownika Kajetana Słupskiego i podpułkownika Aleksandra Matuszewicza z oddziałami rosyjskimi w dniu 15 października 1863 w okolicach Mokrska, Skomlina, Wróblewa i Chotowa przygotował Klub Pasjonatów Historii Wsi Mokrsko i Dom Kultury w Ożarowie.  Rekonstrukcję poprzedził koncert piosenek żołnierskich w wykonaniu Zespołu Dworzanki i krótka prelekcja historyczna o wydarzeniu sprzed 159 lat wygłoszona przez Damiana Orłowskiego, nauczyciela historii i pasjonata historii lokalnej.

Historia, która miała miejsce 15 października 1863 roku, opowiedziana przez Damiana Orłowskiego przeniosła uczestników spotkania najpierw do Działoszyna, gdzie stacjonował oddziały powstańcze pułkownika Kajetana Słupskiego i podpułkownika Aleksandra Matuszewicza.  W Działoszynie oddziały Matuszewicza i Słupskiego połączyły się i wyruszyły w kierunku Krzepic. Kiedy nie napotkali Rosjan, pomaszerowali w kierunku Rudnik gdzie stanęli na postój. Tu przed świtem zaskoczyli ich żołnierze rosyjscy z Wielunia pod dowództwem kapitana sztabowego Wendorfa. Dalszy pościg za powstańcami prowadził pułkownik Pisanko.

Polskie oddziały wycofując się, stoczyły z Rosjanami 15 października kilka potyczek. Wymieniane miejsca potyczek to okolice Strojca, Kowali, Praszki, Wróblewa, Skomlina, Słupska, Mokrska, Chotowa, Białej, Naramic i Świątkowic.  Polegli na polach miedzy Mokrskiem i Słupskiem powstańcy znaleźli miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu cholerycznym w Mokrsku.

Po zapoznaniu z faktami historycznymi na placu przed dworem i w parku przy dworze pojawiły się grupy rekonstrukcyjne z Cekowa, Zduńskiej Woli, i Gloria Victis z Wieruszowa. Odegrane zostały m.in. sceny ucieczki przed branką do carskiego wojska, sceny pożegnania powstańców połączone z kapłańskim błogosławieństwem, potyczki z Rosjanami, opatrywania rannych…

Spotkanie z historią zakończyła modlitwa przy grobach powstańców spoczywających na cmentarzu cholerycznym w Mokrsku.

Momentem szczególnym ostatniego jubileuszowego spotkania było uhonorowanie dyplomami wszystkich, którzy w różny sposób włączyli się w organizację wydarzeń jubileuszowych. Dyplomy wręczali Rajmund Kieler, Prezes Klubu Pasjonatów Historii Wsi Mokrsko i Natalia Zwierz, dyrektor Domu Kultury w Ożarowie.