XXVIII Przegląd Piosenki Religijnej „Dawid 2023” w Wieluniu

Po trzyletniej przerwie, w Wieluniu odbył się XXVIII  Przegląd Piosenki Religijnej Dawid 2023 (27 odbył się w listopadzie 2019 r.).  Organizatorem Przeglądu, nieprzerwanie od  2008 roku, są wieluńskie szkoły katolickie SPSK. Od kilku lat Przegląd składa się z dwóch części, części adresowanej  do najmłodszych, zwanej Dawidkiem i części przeznaczonej  dla młodzieży starszej, nazywanej Dawidem.  Akces do  części pierwszej  Przeglądu zgłosiło  27 wykonawców indywidualnych, duetów i grup śpiewających,  do części II , 17 wykonawców indywidualnych, duetów i grup  śpiewających.

Na scenie  w obydwu częściach  XXVIII Przeglądu w dniu 21 kwietnia zaprezentowało się  ponad 200 osób z Wielunia, Dąbrowy, Czernic, Naramic, , Kadłuba, Drobnic, Bieńca , Trzcinki,  Sokolnik, Lututowa,  Pątnowa, Wierzbia , Konopnicy,  Bieniądzic, oraz z miejscowości Chojny i Strugi.

Część pierwsza „Dawidek” to zawsze wspaniała zabawa i radosne chwalenie Boga przez wykonawców, opiekunów i rodziców. Tu nie było potrzebne jury. Wszyscy wykonawcy zostali uhonorowani I miejscem i tytułem zwycięzcy, co po zakończeniu festiwalu ogłosiła dyrektor Anna Przybylska.

W części II, konkursowej, gdzie uczestnicy walczyli o „ Harfę Dawida” konieczna była wnikliwa ocena, ponieważ Harfa jest zawsze jedna. Występy uczestników w tegorocznej edycji Przeglądu oceniało sześcioosobowe jury w składzie: ks. Piotr Zieliński, kapelan szkół katolickich w Wieluniu , Anna Przybylska – dyrektor szkół katolickich SPSK w Wieluniu, Jacek Błasiak -dyrektor Szkoły Podstawowej SPSK w Wierzbiu  , Kazimiera Brożyna –  dyrektor Szkoły Podstawowej SPSK w Drobnicach, oraz  pani Dominika Przybylska i pan Piotr Łuczak.

Ze względu na bardzo wyrównany i wysoki poziom muzyczno – wokalny występujących artystów jury przyznało dwie nagrody główne –  dwie Harfy Dawida oraz 5 wyróżnień.

Harfy Dawida otrzymali:

  1. Zespół „Płomienie” z parafii p.w. Św. Mikołaja Biskupa z Sokolnik, który wykonał piosenkę „Mój Jezu, mój Zbawco”.Zespół przygotowała Marita Mieszała
  2. Ewelina Rajewska z Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Bernadetty Soubirous w Trzcince przygotowana przez Beatę Jakubowską

Wyróżnienia:

  1. Ewelina Kupska z II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu za utwór „Pasja Miłości” (opiekun Edyta Kupska)
  2. Schola Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu w składzie: Miłosz Hadrian, Aleksandra Strózik, Weronika Mucha, Weronika Bak, Joanna Olejnik za utwór „Przybądź, Święty – nie ma Go tu” (opiekunka Joanna Olejnik)
  3. Agata Kukuczka i Olga Bednarek z Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. Bł. Maksymiliana Binkiewicza w Wieluniu za utwór ”Ojciec wszystkich nas” – Małe TGD (opiekun Paulina Grobelna)
  4. Weronika Bartczak z II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu za utwór „Modlę się w ten deszcz”(opiekunka Jolanta Wilk)
  5. Weronika Bak, Anna Gogola z parafii p.w. Św. Piotra i Pawła w Lututowie, Parafii św. Józefa w Wieluniu za utwór „Wszystko poddane jest” –Mate.o

Wszyscy uczestnicy części konkursowej Przeglądu otrzymali dyplomy za udział w konkursie.

Przed oficjalnym ogłoszeniem  wyników konkursu na scenie wystąpił gość wieczoru Zespół  „Sąsiedzi Plus”  znany od roku 2014, czyli od Festiwalu Piosenki Religijnej w Trzebnicy,  na którym zdobył 3 miejsce, a od  roku 2019 uznany za odkrycie muzyczne po udziale w Konkursie Muzycznym NON-STOP CCM. Zespół „Sąsiedzi Plus” to pięciu pozytywnych indywidualistów grających folk, rock i mieszaninę wielu stylów muzycznych oraz wielka dawka emocji w przekazie tematów religijnych, egzystencjalnych, skłaniających do refleksji.

Podsumowania XXVIII Przeglądu Piosenki Religijnej dokonała Anna Przybylska,  przewodnicząca jury. Dziękując organizatorom i wykonawcom zwróciła szczególną uwagę na bardzo wysoki poziom konkursu i na jego wspaniałą organizację oraz wspaniale przygotowaną akustykę dzięki Wieluńskiemu Domowi Kultury. Młodym artystom życzyła sukcesów  na innych konkursach i już zaprosiła na przyszłoroczna edycję Przeglądu w Wieluniu. Szczególne słowa podziękowania przekazała członkom charyzmatycznej grupy „Sąsiedzi Plus”.