XXV Przegląd Piosenki Religijnej „Dawid 2017”

Po raz XXV na Przeglądzie Piosenki Religijnej Dawid 2017 spotkali się miłośnicy muzyki i piosenki religijnej. Miejscem spotkania od wielu lat są szkoły katolickie SPSK w Wieluniu przy ulicy Śląskiej, wcześniej była to kolegiata wieluńska, miejsce jego narodzin. Przez lata zmieniała się formuła Przeglądu, choć od zawsze jego ideą było bycie razem i chwalenie Pana piosenką i muzyką. Trofeum, o które walczono była „Harfa Dawida”. Tak samo było i w tym roku. W poprzednich edycjach „Harfę Dawida” przyznawała publiczność, w tej edycji, jubileuszowej, złożone z fachowców jury.

Część główną konkursu „Dawid 2017” poprzedził „Dawidek 2017” w którym wystąpiły dzieci najmłodsze, m.in. dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK, dzieci z kolegiaty wieluńskiej, które przybyły z ks. Tomaszem Podlewskim. Te występy jak zwykle przyniosły wiele radości, bo tak żywiołowa jest radość dzieci.

W głównej części Przeglądu „Dawid 2017” wystąpiło 17 wykonawców. Wystąpili soliści, duety, zespoły. Oceniało ich profesjonalne jury w składzie: Gabriel Wyględacz – prezes Radia Ziemi Wieluńskiej i miłośnik muzyki, Longina Maryniak z Wieruszowskiego Domu Kultury – absolwentka Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Janina Pawlaczyk – emerytowana nauczycielka języka polskiego, poetka wieluńska, propagatorka sztuki i poezji.  Jury oceniało prezencję wykonawców, wyraźne śpiewanie i umiejętność dzielenia się śpiewem z publicznością.

Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców przyznano 5 wyróżnień oraz nagrodę główną – „Harfę Dawida”. Pierwsze wyróżnienie zdobyła Ola Marchewka – wykonawczyni piosenki „Oceans”, drugie Patrycja Mech za piosenkę „Oczyszczenie”, trzecie Natalia Wolna – wykonawczyni piosenki „Ave Maria”, czwarte „Gaszyńskie słowiki” (12 osób) za piosenkę „Okaż mi Boże miłosierdzie”, piąte Szkolny Zespół Muzyczny przy PSP SPSK w Wieluniu (10 osób), który zaśpiewał „Duszo ma Pana chwal”

Śpiewa Patrycja Mech

Śpiewa Patrycja Mech

Śpiewa Ola Marchewka

Śpiewa Ola Marchewka

Gaszyńskie słowiki

Gaszyńskie słowiki

 Nagrodę główną, „Harfę Dawida”, jury przyznało Scholi z Parafii św. Piotra w Okowach w Białej (30 wykonawców z ks. Konradem Cyganem), która żywiołowo wykonała piosenkę „Błogosław duszo moja Pana” i bawiła publiczność w trakcie obrad jury.  „Harfę Dawida” schola z Białej wyśpiewała po raz kolejny.

Schola z parafii św. Piotra w Okowach w Białej

Schola z parafii św. Piotra w Okowach w Białej

Jury wysoko oceniło poziom Przeglądu i profesjonalizm młodych wykonawców.

Dla wszystkich wykonawców organizatorzy przygotowali Dyplomy za Udział w XXV Przeglądzie Piosenki Religijnej „Dawid 2017”.

Przebieg spotkania podsumowały panie Monika Krzemińska, Marzena Kowalska dyrektorki szkół katolickich i ks. Paweł Otręba, prefekt szkół katolickich.