XXII Powiatowy Przegląd Folkloru Ziemi Wieluńskiej im. Marka Dery

Starosta Powiatu Wieluńskiego Marek Kieler oraz Wójt Gminy Osjaków Jarosław Trojan zaprosili wszystkich na XXII Powiatowy Przegląd Folkloru Ziemi Wieluńskiej im. Marka Dery w Osjakowie. Przegląd,  odbył się w sobotę 21 sierpnia. Przygotowany został w uroczym miejscu ,z dobiegającym szumem pobliskiej rzeki,  w Altanie przy Gminnym Ośrodku Kultury w Osjakowie. W wydarzeniu wzięły udział zespoły folklorystyczno-ludowe, śpiewacze i obrzędowe z powiatu wieluńskiego. Wszystkie przybyłe zespoły uroczyście powitali gospodarze: Starosta Marek Kieler i Wójt Jarosław Trojan.

W przeglądzie  zaprezentowało się ponad 20 kapel ludowych, w tym m. in. z Osjakowa, Wielunia, Mokrska, Dębiny, Popowic, Skomlina, Załęcza, Białej, Rudy, Mierzyc, Naramic, Chotowa, Chorzyny. W Osjakowie zaprezentowali się  dorośli, młodzież   i dzieci. Wszystkich wykonawców, bez wyjątku, dopingowali nie tylko mieszkańcy ale też włodarze kilku gmin.

W ubiegłym roku, z powodów pandemicznych, Powiatowy Przegląd Folkloru nie odbył się.  Stęsknieni artyści z wielkim zapałem zaprezentowali swój repertuar i chętnie dali się porwać wraz z publicznością do tańca i śpiewu w rytm przygrywek Kapeli Podwórkowej z Ostrówka.  Podczas Przeglądu każdy mógł skosztować pysznego ciasta drożdżowego z owocami, posilić się smacznym bigosem i pieczywem.

Wyśmienita zabawa połączona z występami była także okazją do przeprowadzenia konkursu mającego pokazać bogactwo muzyczne regionu. Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Łączy nas Wieluń.  Kapele biorące  udział w konkursie miały za zadanie wykonać, trwający nie dłużej niż 10 minut, repertuar folklorystyczno-ludowy. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne.

Nagrody pieniężne wręczyli  zwycięzcom przedstawiciele Stowarzyszenia: Wiceburmistrz Wielunia Joanna Skotnicka-Fiuk w asyście Karola Tomczyka. Najlepsza okazała się Grupa taneczna dorosłych działająca przy GOK-u w Osjakowie za co otrzymała w nagrodę 300 zł.  II miejsce przypadło Wieluńskiej Kapeli Folkowej (nagroda 200 zł.) i III miejsce Zespołowi Pieśni Ludowej z Chorzyny (nagroda 100 zł.).

Konkurs odbył się w ramach zadania „Wieluński folklor”, które w ubiegłym roku w Budżecie Obywatelskim Województwa Łódzkiego miało drugi wynik w głosowaniu w puli powiatowej. Zadanie „Wieluński folklor” zdobyło blisko 300 głosów poparcia dzięki czemu znalazło się wśród 80 zadań powiatowych realizowanych na terenie całego województwa, o czym wcześniej pisaliśmy na naszych łamach – tutaj.

Sam Przegląd Folkloru Ziemi Wieluńskiej nie miał formy konkursu, stąd wszystkie występujące zespoły i kapele otrzymały okolicznościowe dyplomy z podziękowaniem za udział w wydarzeniu, piękne pamiątkowe statuetki oraz kosze wypełnione po brzegi lokalnymi przysmakami.

Jednak największą nagrodą było uczestnictwo w tak wspaniałym wydarzeniu promującym lokalny folklor oraz niezapomniane, spędzone razem chwile na zabawie i śpiewaniu, gdyż spotkali się na nim ludzie z pasją, kochający naszą miejscową kulturę oraz tradycję. W role prowadzących Przegląd wcielił się: Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Wieluniu Zenon Kołodziej wraz z zastępcą Małgorzatą Zygmunt.

W XXII Przeglądzie Folkloru udział wzięły (kolejność przypadkowa):

 1. Zespół Pieśni Ludowej z Chorzyny,
 2. Zespół Folklorystyczny z Popowic,
 3. Zespół Śpiewaczy „Czeremcha” z Rudy,
 4. Kapela Podwórkowa z Ostrówka,
 5. Zespół Śpiewaczy z Białej,
 6. Zespół Śpiewaczy „Dworzanki” z Mokrska,
 7. Zespół Obrzędowo-Śpiewaczy w Mierzycach,
 8. Zespół Śpiewaczy „Włościanie” z Chotowa,
 9. Zespół Pieśni Ludowej z Debiny,
 10. Zespół Pieśni Ludowej z Osjakowa,
 11. Zespół „Załęczanie”,
 12. Zespół Ludowy „Skomliniacy”,
 13. Zespół Śpiewaczy „Naramianki” z Naramic,
 14. Zespół Śpiewaczy „Nadwarcianki”,
 15. Grupa Teatralna „Swojaki”,
 16. Ludowy Zespół Śpiewaczy „Ostrowiacy”,
 17. Zespół Ludowy „Z Dusy Śpiwane”,
 18. Grupa Obrzędowo-Śpiewacza „Raduczanie”,
 19. „Ale Kapela” z Kuźnicy Ługowskiej,
 20. Grupa taneczna dorosłych działająca przy GOK-u w Osjakowie,
 21. Wieluńska Kapela Folkowa.

Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili organizatorzy, tj. Starosta Powiatu Wieluńskiego Marek Kieler, Wicestarosta Powiatu Wieluńskiego Krzysztof Dziuba oraz Wójt Gminy Osjaków Jarosław Trojan. Podczas przeglądu nie zabrakło także, m.in. Posła na Sejm RP Pawła Rychlika, Wiceburmistrz Wielunia Joanny Skotnickiej-Fiuk, Karola Tomczyka (Stowarzyszenie Łączy nas Wieluń), Wójt Gminy Wierzchlas Leszek Gierczyk oraz przedstawiciele poszczególnych samorządów gmin i ośrodków kultury wraz z mieszkańcami.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

Ewa Misiak – Kocham Wieluń