XV Sejmik Teatrów Wsi Polskiej w Ożarowie

1 go lipca odbyła się w Ożarowie k. Wielunia XV edycja Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej.   Uroczystego otwarcia dokonali Zbigniew Dąbrowski, wójt Gminy Mokrsko i Renata Cieślak, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Mokrsku, organizatora Sejmiku. Ożarów jest na mapie sejmikowej jedną z sześciu miejscowości gdzie takie Sejmiki się odbywają.  Po każdym Sejmiku Rada Programowa typuje najlepszy spektakl do Ogólnopolskiego Sejmiku do Tarnogrodu, odbywającego się w październiku.   W tym roku Ożarów gościł tylko trzy zespoły: Twój Teatr. Teatr Dorosłych z Praszki, Teatr Zza Boru/Zabór, Teatr Ludowy Tradycja z Okleśnej. Występy oceniało dwuosobowe jury w składzie: prof. Katarzyna Smyk z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz prof. Bożena Suchocka- Kozakiewicz z Akademii Teatralnej w Warszawie.

Twój Teatr. Teatr Dorosłych  z Praszki zaprezentował widowisko „Kluczyk 2” wg tekstu i scenariusza Krzysztofa Kokota, w reżyserii Waldemara Bartkowskiego i Jacka Paca. Sztuka jest kontynuacją przygód dwóch posiwiałych panów, przyjaciół Kazika i Walusia, zabawnych seniorów z domu opieki, zmęczonych codziennością jesieni życia ( Kluczyk, widowisko sprzed 5 lat).

Odtwórcy głównych ról w Kluczyku – Waldemar Bartkowski i Jacek Pac zatęsknili za swoimi kreacjami i wskrzesili sympatyczny duet staruszków.  Kluczyk 2  jest tak samo zabawny, prawdziwy i ciekawy,  jak Kluczyk.  Jest jednak bardziej refleksyjny, zmuszający do zastanowienia się  nad tym, jakie wartości istotne są w życiu dla każdego z nas, czego szukamy, w jakim kierunku zmierzamy, jakie są nasze pragnienia.

 Wykonawcami spektaklu byli:

Waldemar Bartkowski (Kaziu),

Jacek Pac (Waluś),

Maria Czerchlańska (Bożenka),

Anna Gędziorowska (Krysia),

Ewa Sulka (siostra Kamilka).

Teatr Zza Boru/Zabór przygotował poruszający spektakl na podstawie absurdalnej komedii „LekcjaEugene’a  Ionesco w tłumaczeniu Jana Błońskiego.  To, co działo się na scenie trzymało widzów w napięciu od początku do końca. I tak miało być, mówił reżyser Jan Andrzej Fręś. Z trudnym do zagrania tekstem wybornie poradziły sobie aktorki amatorskiego teatru  z Zaboru: Lucyna Korczowska ( pani profesor), Weronika Dura (uczennica), Irena Karkosz (służąca Marysia), idealnie oddając ducha sztuki E. Ionesco, w której autor zawarł trochę erotyzmu, morderstwa oraz balansowania między drapieżnością i naiwnością…

Teatr Ludowy. Tradycja  z Okleśnej /Alwernia  przygotował rewelacyjne przedstawienie „Gwałtu, co się dzieje” A. Fredry w reżyserii Michała Hachlowskiego. Była to pełna humoru komedia ukazująca świat na opak. W małym miasteczku Osiek kobiety przejęły władzę, zmusiły mężczyzn do założenia sukienek i przejęcia kobiecych czynności.  Świat postawiony na głowie wywoływał wśród widzów salwy śmiechu.

 W spektaklu wystąpili:

Burmistrz Urszula: Joanna Kędzierska

Jej mąż Tobiasz: Tomasz Siemek

Barbara: Marta Ciembronowicz

Jej mąż Kasper: Mirosław Poręba

Kasia: Renata Wojcieszek

Agata: Zofia Sądecka

Jej mąż Błażej: Edward Górecki

Filip Grzegotka: Jakub Żurawek

Jan Doręba: Michał Duszyk

Makary: Piotr Szwed

Dyzma Bekiesz: Zbigniew Klatka

 W scenach zbiorowych: Ryszard Baka, Zbigniew Burzyński, Bogdan Maślanka, Kazimierz Mazgaj, Andrzej Romański

Światło i dźwięk – Józef Szymocha

Po zaprezentowaniu się zespołów obecne na Sejmiku panie prof. Katarzyna Smyk  -Językoznawca, profesor Instytutu Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie, pełnomocnik dyrektora Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Bożena Suchocka –Kozakiewicz –Reżyser teatralny, absolwentka dwóch Wydziałów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie: Aktorskiego i Reżyserii: Od 1993 r. wykładowca na Wydziałach: Aktorskim, Reżyserii i Wiedzy o Teatrze; dziekan Wydziału Aktorskiego (2002-2008),  doktor habilitowany sztuk teatralnych,  dokonały krótkiego podsumowania sejmiku. Omówienie poszczególnych widowisk odbyło się później, tuż po uroczystej kolacji.