20 września w Sieradzkim Parku Etnograficznym odbyły się XIX Spotkania Folklorystyczne Polski Centralnej „Od Kujawiaka do Oberka. Autentyzm i inspiracje”. Wystąpiło w nich około 120 artystów, w tym 10 kapel autentycznych, 6 kapel opracowanych, 7 solistów-instrumentalistów, 3 zespoły taneczne, 5 par tanecznych oraz 3 zespoły inspirowane folklorem. Artyści, wśród których byli także wielunianie, rywalizowali w sześciu kategoriach konkursowych. Wielunianie wystąpili w kategorii kapel opracowanych i w kategorii zespołów inspirowanych folklorem. Ziemię wieluńską reprezentował także zespół taneczny z Popowic.
Występy oceniało jury w składzie: etnomuzykolog z Łódzkiego Domu Kultury dr Ewa Sławińska-Dahlig, etnograf współpracujący z Łódzkim Domem Kultury Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba i instruktor tańca Teresa Dębska.
W kategorii kapel opracowanych Jury przyznało trzy równorzędne I Nagrody w wysokości 600 złotych. Jedną z nich zdobyła Wieluńska Kapela Ludowa . Natomiast w kategorii zespołów inspirowanych folklorem II Nagrodę w wysokości 800 złotych zdobyła Wieluńska Kapela Folkowa. Zespół taneczny z Popowic wytańczył jedną z dwóch równorzędnych nagród wartości 1200 złotych.
Jury XIX Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej wyraziło zadowolenie z udziału dużej liczby uczestników, zwłaszcza kapel autentycznych, reprezentujących regionalne tradycje muzyczne oraz z udziału młodych muzyków, ponadto z faktu, że wśród stałych uczestników są laureaci ogólnopolskich festiwali i laureaci Nagrody im. Oskara Kolberga, innymi słowy, najwybitniejsi przedstawiciele folkloru tradycyjnego w Polsce.
Spotkania sieradzkie to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych dla instrumentalistów tradycyjnych, zespołów i tancerzy zamieszkałych w województwie łódzkim. Należy więc czynić wszystko by odbyły się także w przyszłym roku, stąd ukłon do organizatorów i fundatorów nagród.
Źródło: Ewa Misiak – Kocham Wieluń
Fot. Muzeum Okręgowe w Sieradzu