3 września na skwerze przed Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Wieluniu odbyła się 11. Wieluńska Edycja Narodowego Czytania. W programie znalazło się: czytanie fragmentów „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w wykonaniu aktorów koła teatralnego „wpół do czwartej” działającego przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece w Wieluniu, członków Koła Przyjaciół Poezji działającego w ramach Wieluńskiego Uniwersytetu III Wieku i oraz muzyczna niespodzianka.
Okazją do publicznego czytania mickiewiczowskich ballad i romansów stało się ogłoszenie przez SEJM RP roku 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.
Spotkanie rozpoczęło się muzyczną niespodzianką, przygotowaną przez akordeonistę Filipa Pakułę, ucznia 4 klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wieluniu.
Po muzycznej niespodziance Iwona Podeszwa, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu wprowadziła uczestników spotkania w klimat i tematykę tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Powiedziała ona: – „ Ballady i romanse” Adama Mickiewicza wydane zostały w 1822 roku w Wilnie. Zawarte w nich 14 utworów uznanych zostało za początek polskiego romantyzmu. Tomik ballad dziś to już klasyka literatury, wtedy, 200 lat temu, był przewrotem w myśleniu i oświeceniowym postrzeganiu świata. Ballady i romanse, utwory pełne grozy i humoru, adresowane były do całego społeczeństwa. Odwoływały się do wrażliwości i sentymentalizmu odbiorców, jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni. Osądzały rzeczywistość i dawały moralne przesłanie.
Wypowiedź zakończyły pytania: „Czy myśl romantyczna wpływa na dzisiejszą rzeczywistość i czy nas porusza i skłania do refleksji ?”
Wspólne czytanie ballad i romansów pozwoliło zachwycić się poezją Adama Mickiewicza i na nowo odczytać jej przesłania.