XI Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Ożarowie

Pierwsze dwa dni lipca to potyczki teatralne w Ożarowie. Na XI Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych, zorganizowanym przez Towarzystwo Kultury Teatralnej (TKT), Gminę Mokrsko, Gminną Bibliotekę Publiczną w Mokrsku, Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy w Ożarowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Ożarowie i Ochotniczą Straż Pożarną w Ożarowie, spotkały się: Zespół Śpiewaczo- Obrzędowy z Ożarowa, Teatr Bezdomny im. B. Hrabala z Żarowa, Zespół Folklorystyczny z Popowic, gawędziarze z Chotowa (Zespół Włościanie), Teatr Zza Boru, Zespół Obrzędowy w Chojnem, „Włyniaki Bis”.

Patronatem imprezę objęły: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kwartalnik „Scena”, Wieluńskie Centrum Reklamy Graffiti, Werona Wieluń. Patronat medialny sprawowały: Radio Ziemi Wieluńskiej „Kulisy Powiatu”.

 W pierwszym dniu, w sobotę 1 lipca, widzowie zobaczyli „Ożarowskie zwyczaje wielkanocne” w wykonaniu Zespołu Śpiewaczo – Obrzędowego z Ożarowa, wysłuchali gawędy Zbigniewa Kryściaka (U dentysty, Wyjazd na wczasy) i Pauliny Wyrębak (Bucioki i Łobiod), obejrzeli sztukę „Upiór w kuchni” zrealizowaną na podstawie komedii Patricka G. Clarka (Teatr im. B. Hrabala) oraz „Kocham cię strasznie, ale wolność to wielka rzecz, czyli kobiety Witkacego” (Teatr Zza Boru). Wysłuchali też koncertu Bartosza Jagielskiego, gwiazdy wieczoru.  Dzień zakończyła dyskoteka.

Zespół Śpiewaczo - Obrzędowy z Ożarowa

Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy z Ożarowa

Teatr Bezdomny im. B. Hrabala z Żarowa

Teatr Bezdomny im. B. Hrabala z Żarowa

W drugim dniu, w niedzielę 2 lipca, na Sejmiku zaprezentowały się: Zespół Folklorystyczny z Popowic, Zespół Obrzędowy w Chojnem („Noc Świętojańska – Sobótki”), „ Włyniaki Bis” ( widowisko „Królewna Śnieżka”) oraz Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy z Ożarowa w koncercie pieśni ludowych.

Włyniaki Bis (fot. Natalia Zwierz)

Włyniaki Bis (fot. Natalia Zwierz)

Włyniaki Bis i "Królewna Śnieżka" (fot. Natalia Zwierz)

Włyniaki Bis i „Królewna Śnieżka” (fot. Natalia Zwierz)

Zespół Obrzędowy w Chojnem

Zespół Obrzędowy w Chojnem (fot. Natalia Zwierz)

Zespół Śpiewaczo - Obrzędowy z Ożarowa

Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy z Ożarowa (fot. Natalia Zwierz)

 Popisy aktorów oceniała Komisja Artystyczna w składzie: prof. dr hab. Katarzyna Smyk z UMCS w Lublinie i Lech Śliwonik, prof. Akademii Teatralnej w Warszawie, prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej. Swoje uwagi, poszczególnym zespołom, komisja przekazywała tuż po prezentacji. Podsumowania całości Sejmiku dokonano po ostatnim występie.

Komisja Artystyczna w składzie prof. Lech Śliwonik i prof. dr hab. Katarzyna Smyk (fot. Natalia Zwierz)

Komisja Artystyczna w składzie prof. Lech Śliwonik i prof. dr hab. Katarzyna Smyk (fot. Natalia Zwierz)

 Na końcowe wyniki Przeglądu trzeba będzie jednak poczekać. Dopiero za kilka dni dowiemy się, który z Zespołów zakwalifikował się do wyjazdu na Festiwal Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie.