X Przegląd Artystyczny „Mistrzowie wyobraźni”

Międzyszkolny Przegląd Artystyczny „Mistrzowie wyobraźni” w dniu 27 marca br. świętował swój mały jubileusz – 10 lat działalności. Inicjatorem Przeglądu była Maria Wardęga, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu, do dziś jego duch sprawczy. Przegląd odbywał się i odbywa w sali widowiskowej Wieluńskiego Domu Kultury. Patronuje mu Starosta Andrzej Stępień, przychylne są również władze miasta, o czym świadczy gościnność Wieluńskiego Domu Kultury z dyrektor Elżbietą Kalińską. Ten swoisty maraton teatralny odwiedzili: Starosta Andrzej Stępień, Sekretarz Powiatu Andrzej Chowis, Kierownik Wydziału Kultury Sportu i Edukacji Zenon Kołodziej, dyrektorzy wieluńskich szkół, placówek oświatowych i kulturalnych. Występy wszystkich grup teatralnych przeplatały piosenki w wykonaniu wokalistów i wokalistek z II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu. Muzycznie i akustycznie obsługiwał imprezę Dariusz Szymanek. W rolę konferansjera wcielił się Roman Błaszczyk, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza.

Jako pierwszy i po raz pierwszy zaprezentował się na scenie Teatr Integracyjny z WDK –u. Przedstawił on dwie sztuki „Piraci” i „Dworzec Wieluń”, obydwie w reżyserii Marcina Kozłowskiego. Kolejna prezentacja to sztuka „Klamra” w wykonaniu uczniów z grupy teatralnej „Most” z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu (reż. Anna Mazur) i podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie (reż. instruktor terapii zajęciowej Krystyna Pawlak). Trzecią prezentację przygotowała grupa teatralna z Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu. Młodzi aktorzy wystawili sztukę „Granice wyobraźni” napisaną i wyreżyserowaną przez  nauczyciela języka polskiego Romana Błaszczyka.  Tę część Przeglądu zakończył występ grupy teatralnej z II LO im. Janusza Korczaka.  Artyści zaprezentowali sztukę „Ławka zagubionych” wg scenariusza i w reżyserii  nauczycielki języka polskiego Doroty Eichstaedt.

W części II Przeglądu zaprezentowały się: grupa teatralna z Zespołu Szkół nr 3 – sztuka „Mrok” w reżyserii Anny Gliniarz, grupa teatralna z Zespołu Szkół nr 1 – sztuka „Och, Ryszard” (zainspirowana komedią Raya Cooneya „Mayday”) w reżyserii Kamili Trzeciak, zespół teatralny Międzyszkolnej Bursy – sztuka „Inni My” w reżyserii Leszka Charko.

Poza Przeglądem wystąpił zespół teatralny z Zespołu Szkół nr 1 z anglojęzyczną sztuką „Bed of Roses” autorstwa Magdaleny Pioruńskiej.

Zagrane sztuki, obrazy dotykających nas problemów, opowiedziane przez młodych aktorów różnymi językami i w różnych konwencjach nie pozostaną bez echa. Dlaczego? Odpowiedzią są słowa niemieckiego poety Novalisa; „Teatr to aktywna refleksja nad samym sobą” – motto jubileuszowego Przeglądu „Mistrzowie wyobraźni”, a takiej refleksji dostarczyły zaprezentowane spektakle.

Spektakl "Piraci"

Spektakl „Piraci”

"Dworzec Wieluń"

„Dworzec Wieluń”

Aktorzy w spektaklu "Klamra"

Aktorzy w spektaklu „Klamra”

"Granice wyobraźni"

„Granice wyobraźni”

"Ławka zagubionych"

„Ławka zagubionych”

"Mrok"

„Mrok”

"Och Ryszard"

„Och Ryszard”

"Inni My"

„Inni My”

Podziękowanie dla Elżbiety Kalińskiej

Podziękowanie dla Elżbiety Kalińskiej

Podziękowanie dla Marii Wardęgi

Podziękowanie dla Marii Wardęgi