W poniedziałek, 28 kwietnia o godzinie 13:00, II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Wieluniu będzie miało zaszczyt gościć prof. dr hab. Jana Woleńskiego.
Jan Woleński to wybitny filozof, prawnik, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Towarzyszyć mu będzie jego żona, adwokat Maria Krzeszowiak-Woleńska. Profesor wygłosi wykład zatytułowany „Żydzi w Polsce po II wojnie światowej”, przygotowany specjalnie dla uczniów zaangażowanych w działalność Grupy Szlakiem wieluńskich Żydów.
Droga do tego spotkania rozpoczęła się w marcu 2023 roku, kiedy Agnieszka Mysakowska, nauczycielka historii w II LO oraz Liderka Dialogu w Forum Dialogu w Warszawie, została uhonorowana Nagrodą im. ks. Stanisława Musiała za inicjatywy na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-żydowskiego. Uroczystość odbyła się w Sali Senatu Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wśród licznych gratulacji i rozmów Agnieszka Mysakowska poznała profesora Woleńskiego i jego żonę – niezwykłych ludzi, których zainteresowała jej opowieść o Szlaku wieluńskich Żydów.
Podczas tej rozmowy narodziła się idea zaproszenia Państwa Woleńskich do Wielunia. Profesor wyraził chęć przyjazdu, co dla Agnieszki Mysakowskiej było ogromnym wyróżnieniem. Dzięki współpracy z Anną Ryczek-Sołtysiak, nauczycielką filozofii w II LO, udało się podtrzymać kontakt i doprowadzić do wizyty.
Prof. Jan Woleński to postać niezwykle ceniona nie tylko w Polsce ale i za granicą. Absolwent filozofii i prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, emerytowany profesor tej uczelni, autor 36 książek i ponad 950 artykułów naukowych. Jego zainteresowania obejmują logikę, epistemologię, filozofię prawa oraz historię polskiej filozofii analitycznej. W swojej karierze wykładał na wielu prestiżowych uniwersytetach w Polsce i za granicą a w 2013 roku został laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Wizyta profesora Woleńskiego to dla II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Wieluniu nie tylko wielkie wyróżnienie, ale też wyjątkowa okazja do pogłębienia wiedzy o trudnej, powojennej historii Żydów w Polsce oraz o roli filozofii w rozumieniu historii i dialogu międzykulturowego.
źródło: A. Mysakowska/Szlakiem wieluńskich Żydów