Wieluński Jarmark Bożonarodzeniowy „Wieluńskie Dzwoneczki”

Od kilku lat, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, w Wieluniu odbywa się doroczny  jarmark bożonarodzeniowy. Tak było i w tym roku. 19 grudnia na placu Kazimierza Wielkiego i wzdłuż ulicy Królewskiej rozłożyły się kiermaszowe stoiska, a przy samym ratuszu, oprócz stoisk, wielka scena. Punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczął się tradycyjny przedświąteczny jarmark „Wieluńskie Dzwoneczki” zorganizowany przez Gminę Wieluń i Wieluński Dom Kultury.

Na tegoroczny jarmark  przybyła rekordowa liczba wystawców i lokalnych producentów (około 50 wystawców i producentów). W tym roku dołączyli do nich  strażacy z  OSP  Dąbrowa oraz z OSP  Brzoza Gmina Biała. Włączyli się także „terytorialsi” zachęcający młodzież do nauki w klasie mundurowej w II Liceum Ogólnokształcącym  im. Janusza Korczaka w Wieluniu.

Największą ilość stoisk przygotowały Goła Gospodyń Wiejskich.  Mogliśmy podziwiać stoiska kół: z Mierzyc, Dąbrowy, Starzenic, Sieńca, Kurowa, Parcic, Młyniska, Małyszyna. Każde stoisko, to inne ozdoby , inne propozycje świątecznych potraw.

Stoiska przygotowali także: Społeczny Ośrodek Szkolno –Wychowawczy z Gromadzic, Komitet Społeczny „Ratujmy Franka” z Czastar, Muzeum Ziemi Wieluńskiej (regionalne publikacje i okolicznościowe kartki świąteczne), Uniwersytet III Wieku, Zespół Szkół Specjalnych z Wielunia, Szkoły Katolickie SPSK z Wielunia, Wieluński Dom Kultury, wieluńscy harcerze.

Na stoiskach gościły ozdoby świąteczne, miody,  oscypki, oleje tłoczone na zimno, grzańce, domowe ciasta, barszczyki i wszelakie inne jadło drażniące kubki smakowe, ponadto lokalne rękodzieło. Nie brakowało też gorącej herbaty z przyprawami korzennymi serwowanej przez Wieluński Dom Kultury. Najmłodszych kusiły gofry i wata cukrowa.

Nieodłączną częścią jarmarku były piosenki świąteczne i kolędy. Muzyczne popisy rozpoczęły się już o godzinie13.00 . Na scenie do wspólnego kolędowania zachęcali artyści z Wieluńskiego Studio Piosenki „Metro”  Zofii Szpikowskiej, Zespół  Lejdissimo z Wieluńskiego Domu Kultury, Kapela podwórkowa Piotra Sitarskiego oraz Zespół Ludowy „Z Dusy Śpiwane? z Kurowa.

Jarmark uzmysłowił wszystkim, że święta  są tuż, tuż i najwyższy czas zadbać o to wszystko, co sprawi, że będą piękne i niepowtarzalne.