Wielunianie pożegnali Eugeniusza Moździerza pedagoga i przyjaciela młodzieży

11 kwietnia niespodziewanie odszedł do Pana Eugeniusz Moździerz, emerytowany, wieloletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu, nauczyciel języka polskiego, filolog z duszą sportowca. Jego pogrzeb zgromadził w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego na cmentarzu parafialnym w Wieluniu absolwentów, przyjaciół, rodzinę, kapłanów z ks. biskupem Janem Wątrobą – absolwentem i wychowankiem zmarłego, emerytowanych i obecnych nauczycieli placówki, którą kierował, przedstawicieli władz samorządowych w osobach wicestarosty Krzysztofa Dziuby i byłego starosty Andrzeja Stępnia.

Mszy św. pogrzebowej koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Jan Wątroba. On też wygłosił homilię nawiązującą do słów Ewangelii mówiących o tym, że do Ojca idzie się przez Chrystusa. Przywołane zostały także słowa św. Pawła o zakończonym biegu i zachowanej wierze. Nasz profesor, mówił, już nie potrzebuje słów, On już rozmawia z Bogiem twarzą w twarz, pokazuje ręce pełne dobrych uczynków. Był wspaniałym pedagogiem i wychowawcą, mądrze kochał młodzież, był wobec niej wymagający, krytyczny i sprawiedliwy. Kochał polską literaturę i uczył ją kochać. Był chodzącą księgą cytatów.  Kochał piękną polską mowę i takiej uczył swoich uczniów. Zawsze podnosił poprzeczkę wymagań, stąd tak wielu olimpijczyków, dziś znanych absolwentów. Sprawdził się także, jako szef placówki, którą dane mu było kierować.

Pomimo wieku emerytalnego nigdy nie zerwał kontaktu ze szkołą, w której uczył i którą kierował. Znał jej bieżące potrzeby. Znał losy wielu absolwentów, z wieloma utrzymywał kontakty. Miał fenomenalną pamięć, pamiętał ich nazwiska i twarze. Nigdy nie odmawiał uczestnictwa w organizowanych przez nich spotkaniach po latach.

Profesora pożegnali w swojej mowie: absolwenci z rocznika 1961/62, bo to z nimi w roku 1957 rozpoczynał swoją pracę w I LO im. Tadeusza Kościuszki, nauczyciele pracujący w I LO (pożegnał dyrektor Zbigniew Wiśniewski), ks. Marian Mermer, proboszcz parafii św. Józefa w Wieluniu, której był parafianinem.

Zdjęcia: Zofia Białas, Ewa Misiak – Kocham Wieluń