W sobotę, 3 maja, mieszkańcy Wielunia zgromadzili się, by wspólnie uczcić jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski , uchwalenie Konstytucji 3 Maja, ustawy będącej symbolem narodowej dumy i przywiązania do idei wolności oraz sprawiedliwości.
Uroczystości rozpoczęły się od zbiórki pocztów sztandarowych, które swoją obecnością podkreśliły wagę wydarzenia i przypomniały o jedności lokalnej społeczności. Poczty reprezentujące szkoły, organizacje kombatanckie, harcerskie, służby mundurowe i różne instytucje, stworzyły podniosłą atmosferę pełną szacunku dla historii i wspólnego dziedzictwa.
Szczególną częścią obchodów wieluńskich był udział uczestników uroczystości rocznicowych we Mszy Świętej odprawionej w Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Liturgia miała charakter dziękczynno-modlitewny i była okazją do duchowego połączenia się z pokoleniami Polaków, którzy przez wieki walczyli o wolność i niepodległość Ojczyzny. Modlono się za Polskę, jej teraźniejszość i przyszłość oraz za wszystkich, którzy przyczynili się do jej odbudowy po czasach zaborów i wojen.
Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy tradycyjnie przeszli pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty – wyraz pamięci i wdzięczności wobec autorytetów moralnych i duchowych narodu, po czym wszystkie delegacje przemaszerowały pod budynek Urzędu Miejskiego w Wieluniu, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów.
Ceremonię prowadził dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek. W swoim wystąpieniu przypomniał o wyjątkowym znaczeniu Konstytucji 3 Maja, dokumentu, który jako pierwszy w Europie i drugi na świecie wprowadzał nowoczesne zasady ustroju państwowego. Mimo że przyjęcie Konstytucji nie zapobiegło ostatecznemu rozbiorowi Polski stało się symbolem narodowego przebudzenia, reform i walki o przetrwanie Rzeczypospolitej.
W czasie oficjalnych przemówień głos zabrali: Wiceburmistrz Wielunia Joanna Skotnicka-Fiuk, Poseł na Sejm RP Paweł Rychlik, Starosta Powiatu Wieluńskiego Maciej Bryś oraz przedstawiciel Chrześcijańskiego Porozumienia Wieluń Roman Drosiński. Wszyscy mówcy podkreślali, jak ważne jest kultywowanie pamięci o wydarzeniach z przeszłości, które kształtowały tożsamość narodową Polaków. Zwracano uwagę na konieczność dalszego budowania społeczeństwa opartego na wartościach demokratycznych i obywatelskiej odpowiedzialności.
Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz Polakom poległym w wojnie polsko-bolszewickiej. Hołd bohaterom oddali: kombatanci, przedstawiciele władz lokalnych, parlamentarzyści, służby mundurowe, harcerze oraz członkowie organizacji społecznych i religijnych.
Warto przypomnieć, że dzień 3 maja został ustanowiony świętem narodowym już dwa dni po uchwaleniu Konstytucji w 1791 roku. Niestety, po rozbiorach Polski jego obchody zostały zakazane przez zaborców. Przez lata Święto Konstytucji żyło głównie w sercach Polaków jako symbol wolności i nadziei. Dopiero po przemianach demokratycznych w 1989 roku zostało przywrócone jako oficjalne święto państwowe a od 1990 roku obchodzone z należnym mu szacunkiem i radością.
Wieluńskie obchody stanowią część tej większej, narodowej tradycji, tradycji pielęgnowania pamięci, budowania wspólnoty i odpowiedzialności za przyszłość. To dzień, w którym warto zatrzymać się na chwilę i zadać sobie pytanie, czym dla nas, współczesnych Polaków, jest wolność. To również moment, by zastanowić się w jaki sposób możemy ją chronić i rozwijać, by nigdy więcej nie została odebrana.
Ewa Misiak – Kocham Wieluń