Wieluń solidarny z Ukrainą

Brutalny atak zbrojny Rosji na Ukrainę zmobilizował do protestu wielu ludzi dobrej woli. Dołączyli do niego także przedstawiciele społeczności wieluńskiej. Miejscem protestu stał się park miejski im. Żwirki i Wigury. Protestujący spotykali się przy pomniku Wojciecha Siudmaka „Wieczna Miłość”. Spotkaniom towarzyszyły hasła „Najpierw jesteśmy ludźmi, dopiero potem narodami” i „Solidarni z Ukrainą”.

Pierwsze spotkanie odbyło się już w czwartek 24 lutego, drugie w piątek 25 lutego, trzecie w niedzielę 27 lutego. Spotkaniom towarzyszyła zaduma i malowane ręcznie napisy na barwach narodowych Ukrainy, a są nimi błękit symbolizujący niebo i złoto symbolizujące zboże i chleb. Napisy, które się pojawiały: „Solidarni z Ukrainą”, „Wieluń solidarny z Ukrainą”, „Jesteśmy z wami”.

Ostatnie spotkanie przy pomniku stało się miejscem wymiany uwag na temat wydarzeń z ostatniej chwili. Najnowsze informacje przekazywali przedstawiciele społeczności ukraińskiej mieszkający w Wieluniu, mający kontakt z przyjaciółmi z Charkowa i Żytomierza. Oni mówili, czego tak naprawdę ich przyjaciele potrzebują.

Obecny na ostatnim spotkaniu starosta wieluński Marek Kieler mówił o pomocy organizowanej przez województwo łódzkie, powiat wieluński i gminę Wieluń. W organizowaniu pomocy niewątpliwie pomogą podpowiedzi przedstawicieli społeczności ukraińskiej.