„Wiejska chata zmysłami przedszkolaka czyli „Chłopi Reymonta w odbiorze dzieci”

16.10.2025 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu odbyło się pierwsze wydarzenie w ramach projektu „Październik z Reymontem” zatytułowane „Wiejska chata zmysłami przedszkolaka czyli „Chłopi” Reymonta w odbiorze dzieci”.

Podczas zajęć, dzieciom została przybliżona sylwetka Władysława Stanisława Reymonta oraz obraz życia z XIX wieku w Lipcach. W trakcie czterech pór roku, odpowiadającym czterem tomom powieści „Chłopi”, dzieci poznawały charakter pracy na dawnej polskiej wsi. Zajęcia praktyczne rozpoczęły  się od narysowania drewnianych chat, a następnie uczestnicy przystąpili do prac polowych. Wiosną dzieci siały ziarno, latem zgrabiały i kopiły siano oraz robiły mini snopki ze słomy. Po tych zadaniach nastąpił poczęstunek – chleb z miodem. W trakcie jesiennych prac gospodarskich dzieci zbierały ziemniaki, zagrabiały łęty oraz „ogacały” chałupy patykami. Wszystkie te czynności zakończyła degustacja pieczonych ziemniaków jak z ogniska oraz jabłek. Podczas zajęć o życiu na wsi zimą, dzieci dowiedziały się, że to czas odpoczynku, zabawy i przygotowań do świąt.

Na zakończenie warsztatów, dzieci odbyły sensoryczny spacer po wszystkich elementach składających  się na cztery poru w Lipcach, w „Chłopach” Reyomonta.

Zajęcia prowadziła Małgorzata Wiśniewska – Olejnik.

„REYMONT_KONTEKSTY!”2025

Zadanie pn. „Październik z Reymontem” dofinansowano ze środków Łódzkiego Domu Kultury -Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego.

       

       

       

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu