10 grudnia Koło Gospodyń Wiejskich w Skrzynnie zorganizowało wigilię dla wszystkich chętnych. Była to już trzecia wigilia zorganizowana przez Panie w Skrzynnie. Z roku na rok wigilia cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na wigilię przyciągają przygotowane atrakcje. Tegoroczne spotkanie świąteczne zorganizowano w ramach dotacji z funduszy unijnych Europejskiego Korpusu Solidarności, w związku z realizowanym projektem aktywizacji społecznej „Lokalna edukacja”. Spotkanie wigilijne rozpoczęło się od występu uczniów Szkoły Podstawowej w Skrzynnie. Poza spektaklem słownym nie zabrakło występów tanecznych uczniów z młodszych klas. Przez długie godziny trwało wspólnie kolędowanie wraz z zespołem „Poplon”. Po raz pierwszy w Skrzynnie spotkanie uświetnił utalentowany skrzypek Michał Jędryszek, który zabrał wszystkich w przepiękny świat muzyki.
W trakcie wieczerzy liczni goście kosztowali dań serwowanych przez KGW, nabywali własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne. W czasie spotkania podsumowano projekt: „Kobiety na parkiety”, który realizowano z dotacji Powiatu Wieluńskiego.
Celem projektu „Lokalna edukacja” jest podniesienie świadomości kobiet ze wsi i ich rozwój poprzez organizowanie cyklu inicjatyw edukacyjnych na temat społeczeństwa obywatelskiego, inicjatyw społecznych oraz roli organizacji pozarządowych w kontekście życia publicznego. W ramach projektu nastąpiło zwiększenie dostępu do szeroko rozumianej kultury oraz działania z zakresu aktywizacji zawodowej. Pomysł jest zupełnie nową inicjatywą. Panie wyszły z zupełnie nowym, innym pomysłem jakim jest zwrócenie uwagi na angażowanie społeczne osób z obszarów wiejskich. Pragniemy obecnie zaktywizować przed wszystkim miejscowe kobiety w działaniach społecznych, skierowanych jednak nie tylko dla nich.
Działania mają na celu dać przykład, że kobiety mieszkające na terenach wiejskich, w tak zwanej prowincji, mogą wychodzić z różnymi inicjatywami. Świadomie działać na rzecz społeczeństwa. Projekt został sfinalizowany przez Unię Europejską w ramach realizacji zadania p.n. „Lokalna Edukacja”.
Oprac. Ewa Misiak Kocham Wieluń
źródło: Piotrek Pawlak