Wernisaż wystawy „Napoleon a sprawa polska” w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

14 stycznia w Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbył się wernisaż wystawy „Napoleon a sprawa polska”. Eksponaty pochodzą z  prywatnej i  bardzo  bogatej kolekcji  Sieradzanina  „Króla Napoleonów” kolekcjonera Edwarda Grobelnego.  Zbiór pana Edwarda powstaje od ponad pół wieku i jest wyrazem wielkiej fascynacji tą niezwykłą postacią historyczną.

Pasję kolekcjonera rozbudził brat, który również fascynował się historią, ale pewnego razu, w dzieciństwie, nie pozwolił młodszemu chłopcu przebrać się za postać z epoki i uczestniczyć we wspólnej zabawie. Edward był jednak uparty…

Edward Grobelny gromadzi medale, obrazy, porcelanę, broń, książki, figurki, militaria oraz różnorakie przedmioty związane z osobą wielkiego Francuza, który bywał również na ziemiach polskich, a najbliżej Sieradza w Ślesinie. Napoleon żył 51 lat (1769 – 1821). Marzeniem kolekcjonera jest zdobyć rzecz, której kiedyś dotykał sam bohater wystawy.

Wystawa jest przebogata. Składają się na nią: figurki Napoleona, monety, grafiki, medale, obrazy bitew napoleońskich, porcelana, militaria z epoki, portrety (w tym gen. Jana Dąbrowskiego, księcia Józefa Poniatowskiego), pieczęcie. Chciałoby się rzec –  cała spuścizna po historii cesarza Francuzów (cesarzem od 1804 roku).

W tematykę wystawy wprowadził przybyłych na wernisaż dyrektor MZW Jan Książek, który powiedział m.in.:

kult Napoleona w Polsce to jedna z części polskiej tradycji niepodległościowej. Napoleona  w Polsce zawsze otaczano szacunkiem. Nazwisko Bonaparte zagościło na stałe w polskim  hymnie narodowym (dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy).

Po krótkim wprowadzeniu uczestnicy spotkania przenieśli się do sali wystawowej na piętrze. Wcześniej mogli zapoznać się z kalendarium pobytu Napoleona w Polsce i z historią Księstwa Warszawskiego oraz pochylić się nad postacią Napoleona przedstawionego na portrecie i pokontemplować na temat jego wzrostu (około 169 cm), spojrzenia, zamyślenia….

Wernisaż wystawy  przyciągnął do MZW wielu pasjonatów historii, w szczególności wojen napoleońskich.