Wernisaż wystawy malarskiej Stanisława Chomiczewskiego w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

20 września w Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbył się wernisaż wystawy malarstwa Stanisława Chomiczewskiego, pejzażysty , hodowcy i miłośnika koni.  Na wystawie znalazły się 44 obrazy, niektóre jeszcze bardzo nowe. Na spotkanie ze sztuką Stanisława Chomiczewskiego przybyli malarze, aktualni uczestnicy XXV Pleneru im. Jerzego Dudy Gracza w Kamionie i ci, co cenią sobie jego malarstwo. Wernisaż poprzedziło krótkie spotkanie wokalno instrumentalne, w którym zaprezentowali się: Zbigniew Szpikowski – fortepian, Aneta Urbańska- śpiew, Jan Książek- trąbka. W klimat malarstwa bohatera wydarzenia wprowadziła uczestników Magdalena Kopańska.

Stanisław Chomiczewski (ur.1949) jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wychowankiem profesora Zdzisława Przebindowskiego i profesora Czesława Rzepińskiego. Mieszka i tworzy w Uhryniu w Beskidzie Sądeckim.  Jest uczestnikiem Ogólnopolskich Plenerów Malarstwa Figuratywnego im. J. Dudy-Gracza w Kamionie. W województwie łódzkim.

Jego styl określić można, jako „percepcjonizm”, co oznacza, że łączy obiektywną obserwację natury z impresjonistycznym podejściem, które stara się przekazać widzowi również tej natury np. zapach.  Błyskotliwe wizerunki koni każą widzieć w artyście kontynuatora linii polskiego koloryzmu, która biegnie wstecz poprzez impresjonizm do sztuki Maksymiliana Gierymskiego i Piotra Michałowskiego

Stanisław Chomiczewski jest mistrzem pejzażu. Jego obrazy emanują autentycznością, radością bycia w naturze i zachłannością jej kontemplacji. Obrazy powstawały na szlakach od Indii i Kazachstanu, poprzez Grecją, Włochy, Francję, aż po Meksyk i Kubę. Jak sam powiedział: – Inspiracją jest natura i na ile potrafię korzystam z tego, co dokonali wielcy mistrzowie. Bronię się jak mogę, by nie zostać epigonem któregoś z wielkich mistrzów.  Zachwycać się mistrzostwem i pozostać sobą – to nie jest takie łatwe…