Wernisaż wystawy „Gwatemala: wzory kultur u stóp wulkanów” w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Gwatemala liczy około 17 milionów mieszkańców i jest najludniejszym krajem w Ameryce Środkowej. Powierzchnia kraju wynosi 108 889 km karatowych, większe od niej są Nikaragua, Honduras i Belize.  W Gwatemali panuje klimat tropikalny, zróżnicowany ze względu na ukształtowanie terenu. Na nizinach jest gorąco i wilgotno, w górach chłodniej, a na wybrzeżu Pacyfiku bardziej sucho. Kraj ten, podobnie jak sąsiadujące państwa, nawiedzają częste huragany i trzęsienia ziemi. Wszystkie niedoskonałości wynagradzają jednak piękne krajobrazy, malownicze wulkany, jeziora i lasy deszczowe.

W przeszłości kraj ten był centrum cywilizacji Majów, której ślady można podziwiać w postaci licznych ruin, takich jak słynny Tikal czy nieco mroczny El Mirador.  W Gwatemali znajdują się trzy miejsca wpisane na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Pierwszym z nich jest kolonialne miasteczko Antigua, które słynie z kolorowych, brukowanych uliczek i otaczających je potężnych wulkanów. Pozostałe dwa to Park Archeologiczny i Ruiny w Quirigua oraz Park Narodowy Tikal.

Przeszłość majańską Gwatemali przybliżyła mieszkańcom Wielunia wystawa „Gwatemala: wzory kultur u stóp wulkanów”, którą uroczyście otwarto 25 kwietnia w Muzeum Ziemi Wieluńskiej! Ekspozycja pochodzi ze zbiorów MEK Muzeum Etnograficzne w Krakowie.

Podczas wernisażu dr Joanna Sosnowska i kustosz Jacek Kukuczka przenieśli uczestników.  we współczesny świat potomków dawnych Majów, którzy na terenie Gwatemali, południowego Meksyku stworzyli swoją barwną kulturę.  Dziś w Gwatemali żyje około 22 grup etnicznych, potomków dawnych Majów. Na wystawie można zobaczyć stroje 5 grup etnicznych i dużo barwnych zdjęć związanych z ich współczesną religią, a jest nią chrześcijaństwo przywiezione przez Hiszpanów, które chętnie zaakceptowano ze względu na łagodność chrześcijańskiego Boga…

     

     

       

O wystawie tak  napisała Wioleta Rapacz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie :

– Gwatemala to kraj kojarzący się z aktywnymi wulkanami, łagodnym klimatem Karaibów, kulturą Majów oraz bogactwem natury, która jest godnie reprezentowana przez narodowego ptaka w postaci barwnego kwezala herbowego.

Wystawa „Gwatemala – wzory kultur u stóp wulkanów” przenosi we współczesny świat potomków Majów, którzy kontynuują tkacką tradycję swoich przodków. Otaczającą ich różnorodność obrazują w tradycyjnych wzorach i haftach charakterystycznych dla poszczególnych grup, majańskich.

Wielobarwna kolekcja, zakupiona do zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie w pierwszych latach XXI wieku, zadziwia różnorodnością form. Współcześnie, choć większość majańskich wzorów pozostaje nierozszyfrowana, bez słów pozwalają one rdzennym mieszkańcom identyfikować swoją przynależność etniczną, miejsce zamieszkania, stan cywilny czy pełnione w społeczeństwie funkcje.

Zdjęcia :

Tomasz Spychała i Jan Książek

Muzeum Ziemi Wieluńskiej