Wernisaż wystawy fotografii Elżbiety Łapińskiej

8 listopada odbył się w Muzeum Ziemi Wieluńskiej wernisaż wystawy prof. Izabeli Łapińskiej „Ślad pamięciowy”, prezentującej sylwetki ludzi, którzy w pierwszych latach swego życia doświadczyli prześladowań ze strony okupanta niemieckiego, sowieckiego, później reżimu komunistycznego.  Wystawa  „Ślad pamięciowy”  to cykl studyjnych, czarno-białych portretów, utrzymanych w konwencji fotografii policyjno – medycznej, syntetycznej i wymownej, opartej na typologii twarzy,  wyeksponowanych w trzech tematach: Sybir, III Rzesza, Polska Ludowa. Wszystkie one są opatrzone oryginalnymi podpisami uwiecznionych postaci.

„Ślad pamięciowy”, napisała we wstępie do albumu wystawy Izabela Łapińska, to fotograficzna rejestracja ludzi, którzy doświadczyli złego, ludzi, którzy bez winy przeżyli piekło ludzi prześladowanych, którzy w imię ideałów i wartości doznali bólu i poniżenia. To rugowany żołnierz, więzień polityczny okresu stalinowskiego, to młody skazany w procesie kiblowym, bity, męczony psychicznie człowiek, to zwykły mały chłopiec zimową nocą wywieziony z rodzicami w głąb Rosji. To ludzie, którzy przez długie lata żyli w trudnym milczeniu. Ludzie, którzy noszą w sobie ślad wykluczenia, upokorzenia i samotności. Dziś bardzo już starzy, zaraz ich nie będzie. To ostatni moment by zrobić zdjęcie, by pobrać odcisk ich twarzy jak widok umęczonego Chrystusa na chuście Weroniki. Ostatnia chwila by spytać o prawdę, o strach i ból, o tęsknotę i człowieczeństwo. Ostatni czas by zobaczyć ich łzy, tutaj nie ma wstydu”

Pełnej dramatyzmu wystawie towarzyszą nagrania wywiadów, wspomnienia i biogramy sfotografowanych postaci.

Zachęcamy do obejrzenia tej wyjątkowej ekspozycji przygotowanej przez prof. Izabelę Łapińską, absolwentkę Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, profesora Łódzkiej Szkoły Filmowej, fotografa, filmowca, uczestniczkę wielu wystaw krajowych i zagranicznych, autorkę wielu tekstów z zakresu fotografii i filmoznawstwa.