Wakacyjny czwartek w MZW pod hasłem – Wieluńskie ślady Powstania Warszawskiego

Pod takim tytułem odbyły się kolejne wakacyjne zajęcia w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Poprowadził je historyk Marek Gogola. Zajęcia nawiązywały tematycznie do niedawnych uroczystości związanych z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w organizację, których aktywnie włączyło się Muzeum Ziemi Wieluńskiej, organizując wystawę plenerową pod nazwą „Wieluńskie ślady Powstania Warszawskiego”.

Początek warsztatów to obejrzenie wystawy i wysłuchanie krótkiej historii powstania ze szczególnym zwróceniem uwagi na powstańców pochodzących z ziemi wieluńskiej oraz na ich losy  po jego upadku .

Zwracając się do uczestników , prelegent mówił o bohaterstwie młodych ludzi, którzy tak bardzo chcieli być wolnymi, że nie zawahali się sięgnąć po broń.

Nierówne siły, mało broni i wielka determinacja, z jaką  powstańcy ruszyli do walki o godność i wolność każe nam o tych bohaterach pamiętać. Wszystkim im, należy się wielki szacunek, dokończył.

Zajęcia zakończyły się namalowaniem na biało – czerwonej opasce znaku Polski Walczącej.

Przed przystąpieniem do malowania dzieci wysłuchały opowiadania o konkursie rozpisanym n w 1942 roku na logo Powstania.  Wpłynęło 29 projektów. Zwyciężył projekt  harcerki Anny Smoleńskiej. Logo Powstania Warszawskiego pojawiało się na powstańczych opaskach, czasami, w ramach „małego sabotażu” na ścianach, słupach ogłoszeniowych i zawsze dawało nadzieję …