Wakacyjne zajęcia w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu

Czy to słońce, czy to deszcz w bibliotece fajnie jest! – wakacyjny piknik w Filii Bibliotecznej w Rudzie. W dniu 06.07.2018 r. Filia Biblioteczna w Rudzie zorganizowała piknik na powitanie wakacji.
Na przybyłych milusińskich czekało w tym dniu wiele zabaw i konkursów. Dzieci miały okazję zagrać w „Biblioteczne Koło Fortuny” oraz „Bajkowe Podchody”. Uczestnicy pikniku prześcigali się w odpowiedziach na pytania, żywiołowo brali udział w konkurencjach, zdobywając liczne nagrody. Wesołym przerywnikiem okazała się zabawa chustą animacyjną, natomiast malowanie na folii stworzyło okazję do artystycznych uniesień. Na zakończenie wszyscy spróbowali pysznego ciasta oraz grillowanych kiełbasek.

 

 

20 lipca 2018 r. w Filii Bibliotecznej w Turowie odbyły się ciekawe zajęcia z dogoterapii. Gościem placówki była dogoterapeutka Katarzyna Helińska. Towarzyszył jej piesek rasy cane corso o imieniu Jasa. Podczas zajęć, terapeutka, Pani Katarzyna Helińska, opowiedziała obecnym na spotkaniu o różnych zachowaniach psów, ich życiu i potrzebach. Dzieci poznały zasady opieki nad czworonogami oraz jak się wobec nich zachowywać w różnych sytuacjach.

 

 

W dniu 25.07.2018.r. Filia Biblioteczna w Dąbrowie zmieniła się w „zaczarowany ogród”. W tym dniu odbyły się  warsztaty plastyczne, podczas których kilkanaścioro czytelników w wieku 4-12 lat wykonywało ptaszki składane z kolorowego papieru, lampiony i kwiaty z balonów. Lampiony do ogrodów dzieci wykonywały ze  szklanych słoiczków, które wypełniały różnego rodzaju ziarnem: fasolą, grochem, soczewicą lub kukurydzą, a ozdabiały je  cekinami, wstążeczkami i innego rodzaju wyrobami pasmanteryjnymi. Młodzi czytelnicy chętnie tworzyli kwiaty i inne formy z balonów służących do modelowania. Spotkanie  było dobrą zabawą,  jednocześnie służyło integracji dzieci mieszkających w Dąbrowie i tych przebywających tu na wakacjach.

 

 

03.08.2018 r. odbyły się w Bibliotece warsztaty plastyczno – literackie zainspirowane książką J.K. Rowling (autorki szerzej czytelnikom znanej sagi o Harrym Potterze) pt. „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. Zajęcie skierowane była dla dzieci powyżej 7 roku życia, ponieważ wymagały od młodych czytelników umiejętności czytania i pisania.  W pierwszej kolejności uczestnicy musieli odnaleźć karteczki z fragmentami tekstu – opisu jednego z fantastycznych zwierząt – ukryte wśród księgozbioru Filii dla Dzieci. Następnie na podstawie otrzymanego tekstu i przy użyciu wyobraźni kreowali te zwierzęta z dostępnych materiałów. Ostatnim etapem było stworzenie i wypowiedzenie jednego z trzech rodzajów zaklęć: zwodzącego, antymugolskiego lub modyfikującego pamięć (w zależności od gatunku zwierzęcia), mającego na celu ochronę magicznych zwierząt przed „mugolami”, czyli ludźmi.  Uczestnicy warsztatów uruchomili fantazję i z niezwykłą łatwością przenieśli się w świat magii, w efekcie, czego powstało wiele fantastycznych, niesamowitych, niepowtarzalnych zwierząt oraz chroniących ich zaklęć.

 

 

Źródło: Archiwum MiGBP w Wieluniu