„W zakamarkach pamięci…”

Na widowisko zatytułowane „W zakamarkach pamięci…”, zorganizowane z okazji walentynek, zaprosiła Świetlica Wiejska w Chotowie. Świetlica, która działa w zaadaptowanym pomieszczeniu Domu Ludowo – Strażackiego powstała w styczniu 2012 roku dzięki dofinansowaniu z LEADER za pośrednictwem LGD Ziemia Wieluńska „Odnowa i rozwój wsi” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Już z chwilą powstania, stała się ona miejscem spotkań dzieci, młodzieży i dorosłych, mieszkańców Chotowa i okolicznych wsi. Odbywają się tu zajęcia dla najmłodszych, trochę starszych i dojrzałych wiekiem. Owocne są spotkania dla dorosłych, zebrania wiejskie i strażackie, zebrania członków miejscowych organizacji oraz grup.

O atrakcyjność zajęć, które odbywają się w czwartki, piątki i soboty dbają instruktorki: panie Natalia Zwierz – autorka scenariuszy i Jagoda Majtyka – trenerka muzyczna.

Ostatnim pomysłem instruktorek jest widowisko „W zakamarkach pamięci…” mające pokazać różne odcienie miłości. Podstawą do dialogów napisanych przez p. Natalię Zwierz stały się piosenki: Już nie ma dzikich plaż, Kołysanka dla mamy, Serdeczny mój, Byłam różą, Takiego chłopaka, Dumka na dwa serca, Chcę miłości, Dwa serduszka, Brzydka ona, Laleczka z saskiej porcelany, Nie płacz Ewka – przygotowane z młodymi wokalistami przez p. Jagodę Majtykę.

W scenariuszu przenosimy się na lotnisko. Pasażerowie oczekują na samolot do Frankfurtu. Pogoda opóźnia lot, a to dzień zakochanych – walentynki. Przymusowe oczekiwanie daje czas na zagłębienie się w swoich myślach, na powrót do wspomnień o przeżytej i oczekiwanej miłości, zwłaszcza, że z głośnika rozbrzmiewają sentymentalne melodie …

Refleksja jednej z oczekujących na samolot dziewcząt: „Tyle dziś mówią o miłości. I w dodatku wszędzie te czerwone serduszka, misie, róże… wszystko wokół takie piękne, idealne. Bo przecież miłość musi być idealna. Śliczna dziewczyna, przystojny chłopak. Tylko wtedy miłość może być piękna. A co kiedy ona urodą nie grzeszy, a i on nie jest urodziwy. I to nie lotnisko, a mała stacyjka? Nie mogą się kochać? Bo nie wypada? Bo zbyt … brzydko?  – pokazuje, że miłość to coś więcej niż tylko czerwone serduszka, misie i róże …

Dobrze, że na wsiach są takie świetlice, a w nich wspaniali instruktorzy, którzy swoją pasją potrafią zarażać i zachęcać do wyjścia z domu, a poza tym, uczą obcować ze sztuką przez duże „S”. Widowisko „W zakamarkach pamięci…” jest drugim widowiskiem (pierwsze „Uciekali, uciekali” przygotowane na Gminny Przegląd Kolęd w Ożarowie) przygotowanym przez Świetlicę Wiejską w Chotowie.

Wykonawcom i organizatorom  spotkania podziękował obecny na spotkaniu Zbigniew Dąbrowski -wójt Gminy Mokrsko.