W Wieluniu odbędzie się Festiwal Literatury „Zarzewie” (26 – 28 VI 2019)

Przed nami trzy dni spotkań z twórcami, wybitnymi współczesnymi poetami i prozaikami, z debiutantami i z teoretykami literatury , wszystko w ramach Festiwalu Literatury # 1.Początek, który po raz pierwszy będzie zorganizowany w Wieluniu.  Cykl wydarzeń festiwalowych rozpocznie spotkanie autorskie z Zofią Zarębianką zatytułowane „Skąd się wzięłaś, literaturo?” już 26 czerwca w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu.  Kolejne spotkania z twórcami zaplanowano w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mokrsku i w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. Organizatorem i pomysłodawcą Festiwalu Literatury Zarzewie jest Fundacja Słowem Pisane.

Festiwal Literatury Zarzewie, w tym roku organizowany po raz pierwszy, planujemy, jako wydarzenie cykliczne. Oczywiście zakładamy, że będą to festiwale tematyczne, poświęcone różnym zagadnieniom literackim. Chcemy, aby ten festiwal stał się częścią życia kulturalnego Wielunia, do tego dążymy, na tym nam bardzo zależy i pragniemy dołożyć wszelkich starań, aby tak właśnie było.
– mówił Maciej Bieszczad, prezes Fundacji Słowem Pisane.

Nazwa i myśl przewodnia festiwalu nawiązują do zapomnianego dziś słowa „zarzewie”, kojarzonego najczęściej z początkiem buntu lub konfliktu. W rzeczywistości „zarzewie” to inaczej rozniecanie ognia, żaru, jego synonimem jest słowo początek. Podstawową ideą Festiwalu Literatury Zarzewie jest podjęcie wspólnego wysiłku, aby zarówno z czytelnikami, jak i z zaproszonymi gośćmi spróbować przyjrzeć się początkom literatury i kultury. Będzie to powrót do słowa, do tego, co słowo poprzedza oraz co bywa jego konsekwencją.

Podczas pierwszej edycji festiwalu zaprezentują się najciekawsi reprezentanci polskiej poezji współczesnej. Swoje wiersze przeczytają twórcy już uznani: Anna Kubarycz, Rafał Rutkowski, Krzysztof Kuczkowski, Przemysław Dakowicz i Jarosław Jakubowski – twórcy z kręgu czasopisma literackiego „Topos”, twórcy z określonym dorobkiem, ale również ci mniej znani,  związani z Ziemią Wieluńską, debiutujący niedawno i jednocześnie świetnie się zapowiadający. Festiwal podsumujemy koncertem Zofii Szpikowskiej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego, Marek Kieler, Starosta Powiatu Wieluńskiego, Paweł Okrasa, Burmistrz Wielunia i Zbigniew Dąbrowski, Wójt Gminy Mokrsko.

Partnerzy Festiwalu: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu, Gminna Biblioteka Publiczna w Mokrsku.

Festiwal współfinansowany jest z budżetu Województwa Łódzkiego.