W Muzeum Ziemi Wieluńskiej podsumowano projekt „Śladami (nie)zwykłego bohatera Bohdana Pilarskiego

7 Listopada w MZW odbyło się podsumowanie projektu „Śladami (nie) zwykłego bohatera Bohdana Pilarskiego”.  Projekt, którego pomysłodawcą była kustosz Magdalena Kopańska był realizowany przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej i młodzież z klasy II „c” dziennikarsko – prawniczej z II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu pod nadzorem  wicedyrektor Anety Strugacz.

W ramach projektu młodzież brała udział w warsztatach fotograficznych i dziennikarskich, w wyjeździe edukacyjnym „Śladami Bohdana Pilarskiego” oraz w spotkaniach z jego przyjaciółmi i współpracownikami.

Celem projektu było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy Bohdan Pilarski był postacią pomnikową, czy zwykłym człowiekiem, którego wybory moralne i postawa patriotyczna sprawiły, że w oczach wielu może uchodzić za bohatera.

Czy Bohdan Pilarski był (nie) zwykłym bohaterem?  Na to pytanie realizatorzy projektu uzyskali  odpowiedź podczas wyjazdu edukacyjnego, który doskonale uzupełnił to co przedstawia wystawa  W służbie muzyce i Ojczyźnie w MZW.

Pierwszym przystankiem na szlaku „Śladami Bohdana Pilarskiego” było Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, gdzie Bohdan Pilarski poprowadził ponad 40 koncertów, później cmentarz w Piaskach nieopodal Krupki, gdzie spoczął w 2018 roku  i na koniec wizyta i spotkanie z przyjaciółmi  w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieruszowie, gdzie dyrektor Katarzyna Idzikowska oraz regionalista Grzegorz Szymański wspominali bohatera.

W podsumowaniu projektu wzięli udział:  dr Anna Pilarska- Machowicz,  bratanica Bohdana Pilarskiego, uczniowie uczestniczący w projekcie i młodzież innych klas II LO im. Janusza Korczaka, dyrektor II LO Renata Tatara, wicedyrektor Aneta Strugacz, nauczyciele, media, a wśród nich Katarzyna Krawczyk z Radia ZW, autorka wywiadów z  Lidią Kupis, Zofią Jakubowską, Anną Wesołowską , uczennicami klasy  biorącej udział w projekcie oraz Zbigniew Rybczyński.

Spotkanie stało się okazją do podsumowania podjętych działań i  spojrzenia na osobę bohatera oczami młodego pokolenia.  Efektem końcowym projektu był film dokumentujący kolejne etapy realizacji zadań projektowych, z wypowiedziami młodych na temat bohatera .

                             

                             

                             

     

                               

                               

                               

Zadanie „Śladami (nie) zwykłego bohatera Bohdana Pilarskiego” jest dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.