V Wieluński Orszak Trzech Króli

Zaczęło się na warszawskiej Starówce w 2009 roku. Wtedy Orszak Trzech Króli przeszedł po raz pierwszy przez Warszawę i od razu przyciągnął tłumy, wzbudził też zainteresowanie mediów. Ze względu na liczbę uczestników, w roku 2010, trzeba było zmienić trasę Orszaku. W roku 2010 orszak warszawski już nie był jedynym orszakiem. Orszaków Trzech Króli przybyło po ogłoszeniu przez Sejm RP w 2011 roku ustawy przywracającej dzień wolny w święto Objawienia Pańskiego, czyli 6 stycznia. Z roku na rok orszaków jest więcej. W roku 2015 było ich 300, w roku bieżącym ponad 650.

Wieluń dołączył do Orszaku Trzech Króli w 2014 roku. Jego inicjatorem był Zespół ds. Nowej Ewangelizacji Regionu Wieluńskiego i tak jest do dziś. Pierwszy Wieluński Orszak Trzech Króli wyruszył z kościoła św. Józefa, drugi z kościoła w parafii św. Barbary, III z kościoła Nawiedzenia NMP, IV z kościoła św. Józefa, w roku 2018, kolejny raz, z kościoła p.w. Nawiedzenia NMP- Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.

Orszak Trzech Króli rozpoczął się Mszą św. koncelebrowaną. Sprawowali ją: ks. proboszcz Jacek Zieliński, ks. prałat Marian Stochniałek i ks. Sebastian Wyrozumski, koordynator ds. Nowej Ewangelizacji Regionu Wieluńskiego. Liturgię ubogacał śpiewem kolęd zespół muzyczny działający w ramach Zespołu Nowej Ewangelizacji Regionu Wieluńskiego. Wśród uczestników Eucharystii obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych, wieluńscy harcerze.

W homilii nawiązującej do fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza „Hołd Mędrców” ks. Sebastian przybliżył wiernym scenę przybycia Mędrców do Betlejem. Mędrcy, ludzie nauki, przyszli za gwiazdą by odnaleźć i uczcić Mesjasza. Kiedy odnaleźli Jezusa i zaspokoili swój głód Boga, objawili Go światu.  Nie byli krótkowzroczni, wiedzieli, że bez Boga trudno jest żyć, bo tak naprawdę nikt z ludzi nie jest samowystarczalny. Bóg rodzi się dla wszystkich: biednych, bogatych, chorych, bezdomnych, uczonych. Przypomniał to ojciec święty Franciszek. Jego słowa „Bóg rodzi się dla wszystkich” stały się hasłem tegorocznego Orszaku.

Po zakończonej Eucharystii, Trzej Królowie, wraz ze swoim Orszakiem, wyruszyli na poszukiwanie Dzieciątka. Znaleźli je w hali sportowej WOSiR. Tu oddali Mu pokłon i ofiarowali cenne dary: złoto, kadzidło, mirrę.

Rozpoczęło się wspólne kolędowanie, do którego zaprosiła schola z ks. Konradem Cyganem z Parafii św. Piotra w Okowach w Białej. Sens świąt Bożego Narodzenia przybliżyli zebranym uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2, którzy przygotowali montaż słowno – muzyczny. Wieczór uwielbienia zakończył występ kapeli góralskiej „Turnioki”.

Wypełniona hala sportowa stała się miejscem rodzinnego świętowania. Radość budziły zasłuchane maluchy, których w tym roku było bardzo dużo. Spotkanie zakończyła wspólnie zaśpiewana kolęda i pasterskie błogosławieństwo udzielone przez ks. Sebastiana.