V wieluńska edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek 2019

W sobotę 5 października Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu zaprosiła czytelników i przyjaciół biblioteki na V wieluńską edycję ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek 2019. Mottem V wieluńskiej edycji były słowa: „Znaleźć wspólny język”, stąd ciekawy program zachęcający do spędzenia jesiennego popołudnia w bibliotece zarówno przez małych jak i dużych czytelników. W programie znalazły się następujące propozycje:

Zwiedzanie zakamarków Biblioteki

„Dusza zamknięta w porcelanie” – wystawa lalek i teatrzyk dla dzieci

„Mistrz i uczeń” – koncert studentek Iwony Karbowskiej

„Kuba – podróż do przeszłości” – finisaż wystawy i prelekcja podróżnika Piotra Pabisiaka

Promocja książki Zbigniewa Stępnia „Dookoła Polski”

Wydarzenie zgromadziło wielu czytelników, w tym wiele dzieci. Dzieci podziwiały lalki na przygotowanej w holu biblioteki wystawie, wysłuchały prelekcji na temat lalek i obejrzały teatrzyk kukiełkowy „ Bajka o złotej rybce”.

Wiele z dzieci pozostało na spotkaniu z panią Iwoną Karbowską i jej uczennicami Kingą Wilk i Aleksandrą Bąk by wysłuchać kilku znanych utworów muzycznych. Sama wokalistka i trenerka Iwona Karbowska zaśpiewała przepiękną arię z opery R. Leoncavalla „Pajace”.

Sympatyków podróży i zwiedzania świata przyciągnęła prelekcja Piotra Pabisiaka poświęcona Kubie lat 60 –tych XX wieku. Pan Piotr odwiedził Kubę w roku 2015. Z wyprawy przywiózł wiele ciekawych spostrzeżeń i wiele ciekawych fotografii. Część fotografii była prezentowana przez 4 miesiące na wystawie w holu biblioteki. Zobaczyło ją wielu korzystających z biblioteki, zwłaszcza, ze dziennie biblioteka notuje ok. 500 odwiedzin.

Ostatnim wydarzeniem Nocy Bibliotek było spotkanie z p. Zbigniewem Stępniem i promocja jego książki „Dookoła Polski”. Spotkanie, które poprowadziła Iwona Podeszwa – dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu zgromadziło wielu przyjaciół p. Zbigniewa, wędrownika, dziennikarza, który w ciągu 118 dni, 1245 godzin, w czasie od 27 marca do 24 lipca 2017 roku pokonał pieszo 3529 km i obszedł Polskę dookoła.

Książka „Dookoła Polski” to przepiękny album złożony z około 9 tys. fotografii i jednocześnie dziennik podróży dokumentujący historię wędrówki mogący pasjonatów pieszych wędrówek zapalić do podejmowania coraz większych wyzwań, bo jak mówi św. Augustyn „Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną kartę”.

Panu Zbigniewowi bliskie są słowa Ryszarda Kapuścińskiego: „Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej.”

Już dziś, zarażony tą nieuleczalną chorobą, myśli o przejściu Polski dookoła po linii granic, a to tylko 5000 km, bo jak cytuje swoje ulubione motto „ Jeżeli horyzont przyjmiemy za cel wędrówki, to jego osiągnięcie wyznacza następną dal, która kreśli cel dalszego wędrowania. I dalej: Wędrownika nigdy nie przeraża bezkres przestrzeni i dal horyzontu. Właśnie to mobilizuje go do szukania właściwego celu i szlaku.

Gratulujemy p. Zbyszkowi odwagi i życzymy kolejnej udanej wędrówki oraz udanych wyborów na rozstajach dróg.

Pracownikom MiGBP dziękujemy za to, ze tak często pomagają swoim czytelników „Znaleźć wspólny język”.