Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego to już XXVII europejska akcja mająca na celu mówienie o kulturze, tradycji, przeszłości, wybitnych postaciach i o zabytkach, czyli o tym wszystkim co łączy historycznie nas Polaków oraz nas, Europejczyków. W organizację Europejskich Dni Dziedzictwa od kilku lat aktywnie włącza się Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Z okazji XXVII edycji Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego Muzeum Ziemi Wieluńskiej wraz z grupami: Relax działającej przy Towarzystwie Przyjaciół Wielunia i Rowerowy Wieluń oraz Całoroczne Luźne Kręcenie – Wieluń zorganizowało V Muzealny Rajd Rowerowy śladami zabytków ziemi wieluńskiej. Tym razem były to: kościół w Rudzie, kapliczka w Pątnowie i Dolina Objawienia we wsi Kałuże k. Dzietrznik.
Rajd rozpoczął się przed budynkiem Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Stąd uczestnicy Rajdu, pod kierownictwem etnografa Tomasza Spychały i Marcina Szeląga, wyjechali w kierunku Rudy by zobaczyć romański, bardzo ważny dla historii ziemi wieluńskiej, pochodzący z 1104 roku kościół pod wezwaniem św. Wojciecha. Istnienie kościoła zostało potwierdzone w „Bulli gnieźnieńskiej” z 1136 roku. W okresie II wojny światowej kościół w Rudzie był jedyną otwartą i funkcjonującą świątynią na Ziemi Wieluńskiej.
Kolejna stacja to osiemnastowieczna kapliczka typu domkowego z Chrystusem Frasobliwym w Pątnowie.
Punktem docelowym rajdu było jednak źródełko w Dolinie Objawienia we wsi Kałuże koło Dzietrznik. Tu wysłuchano historii Doliny Objawienia i Źródełka, mających swój początek w 1856 roku.
Zdjęcia Ewa Misiak – Kocham Wieluń