Uroczystość wszystkich Świętych w Ożarowie

Uroczystość Wszystkich Świętych (łac. Sollemnitas Omnium Sanctorum), jedno z najstarszych świąt katolickich w Kościele Katolickim to uroczystość ku czci wszystkich świętych kanonizowanych, błogosławionych, znanych z imienia i bezimiennych, którzy osiągnęli  zbawienie i przebywają w niebie.

Uroczystość przypomina, że każdy wierny jest powołany do świętości.  Kościół wspominając wszystkich świętych, widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Ich wstawiennictwa  wzywa  w szczególnie ważnych wydarzeniach. O wstawiennictwo świętych prosimy świętych także i my. Każdy z nas ma swego ulubionego świętego , którego przyzywa w chwilach trudnych.

Zgodnie z tradycją w tym dniu wierni uczestniczą we Mszy świętej, nawiedzają cmentarze i pochylają głowy nad mogiłami krewnych i przyjaciół.  Na znak pamięci zapalają znicze,  na znak bezinteresownej miłości kładą kwiaty. Jest to czas refleksji nad przemijaniem i śmiercią. Czas refleksji  przedłuża się na całą Oktawę Wszystkich Świętych, czyli aż do 9 listopada.  Szczególnie ważny w Oktawie Wszystkich Świętych ważny jest Dzień Zaduszny, 2 listopada, kiedy wspominamy wszystkich swoich bliskich, którzy poprzedzili nas  w drodze do wieczności.

W Ożarowie Eucharystia za zmarłych była sprawowana pośród grobów na cmentarzu parafialnym. Poprzedziła ją procesja z wypominkami  i modlitwą za zmarłych.  Wierni odmawiali Różaniec święty i Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Po każdej stacji ksiądz święcił  groby.

Czytane  w tym dniu   teksty liturgiczne:  fragment Apokalipsy wg św. Jana i Ewangelia wg św. Mateusza przywołująca 8 błogosławieństw przypomniały uczestnikom Eucharystii  o pielgrzymowaniu  do wieczności.  Swoją pielgrzymkę, mówił kapłan sprawujący  liturgię Mszy świętej, zakończyli już nasi bliscy spoczywający na tym cmentarzu. My możemy im ofiarować tylko modlitwę i wierną pamięć. Sami zaś musimy pamiętać o tym  by własnym życiem zapracować sobie na niebo.