2 sierpnia 2020 r. Wieluńskie Towarzystwo Naukowe wraz ze Szkołami Podstawowymi w Skrzynnie i Okalewie zorganizowały jednodniową wycieczkę dla uczniów tych szkół . Wycieczka odbyła się w ramach projektu „ Poznanie Szlaku Piastowskiego”. Celem wyjazdu było zapoznanie uczestników wycieczki z wybranymi zabytkami tego Szlaku. Szlak Piastowski to niezwykle atrakcyjna trasa turystyczna łącząca miasta związane z okresem piastowskim, a więc początkiem państwowości polskiej. Miasta i wsie szlaku kryją cenne pamiątki z czasów tworzenia się naszego państwa, stanowiące unikatowe zabytki naszego dziedzictwa. W roku 2012 Szlak Piastowski otrzymał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za najlepszy produkt turystyczny – jako unikatowy i wyjątkowo ważny dla polskiego dziedzictwa. Na Szlaku Piastowskim znajdują się zabytki uznane za Pomniki Historii.
Niepowtarzalny i nieoceniony jest wymiar historyczny tej krainy, ale turystów przyciąga także ogromne bogactwo krajobrazu i wartość przyrodnicza. Poznanie szlaku jest bardzo ważnym elementem edukacji świadomości narodowej każdego Polaka.
W trakcie wyjazdu uczestniczy zwiedzili Gniezno a w nim m. in. Katedrę Gnieźnieńską, Trakt Królewski oraz parowozownie.
Drugim punktem wyjazdu była wizyta na wsypie Ostrowa Lednickiego, jednego z najciekawszych archeologicznie miejsc w Polsce, domniemanym miejscu chrztu Mieszka I. Dużą atrakcją była przeprawa łódką i opowieść o dębowym moście, który niegdyś łączył wyspę ze stałym lądem.
Ostatnim punktem wyjazdu było poznanie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, wiernie odtworzonej wioski z przełomu XIX i XX w.
Wyjazd sfinansowała Fundacja Orlen w ramach programu „ Moje miejsce na ziemi”, którego celem jest wspieranie lokalnych inicjatyw. Wyjazd wsparli finansowo także Wójt Gminy Ostrówek Pan Ryszard Turek i Radny Sejmiku Wojewódzkiego Pan Andrzej Chowis.
Podziękowania kieruję do Pani Kamili Bartkowiak z organizacji Turystycznej Szlak Piastowski za ogromne zaangażowanie w realizację wyjazdu.
źródło: Piotr Pawlak