Trzy I Nagrody dla Zespołów Śpiewaczych z Ożarowa na Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych w Ostrówku

W Gminnym Ośrodku Upowszechniania Kultury i Sportu w Ostrówku  odbył się w dniach 25-26 kwietnia Przegląd Zespołów Śpiewaczych, coroczne wydarzenie kulturalne, które gromadzi amatorskie zespoły śpiewacze, solistów oraz uczestników w kategorii „mistrz-uczeń” z różnych regionów etnograficznych województwa łódzkiego. W trakcie przeglądu uczestnicy prezentują tradycyjne pieśni ludowe, a jego celem jest promowanie i pielęgnowanie regionalnych tradycji muzycznych oraz integracja lokalnych społeczności.

Wydarzenie po raz pierwszy w swojej historii zgromadziło uczestników z całego regionu łódzkiego. Było to bezprecedensowe poszerzenie formuły przeglądu, które przyniosło nie tylko wzrost liczby uczestników ale również wyjątkową różnorodność artystyczną.

W przeglądzie wzięło udział około 300 uczestników, w tym zespoły śpiewacze, soliści oraz wykonawcy w kategorii Mistrz–Uczeń. Łącznie zaprezentowało się 30 zespołów, 10 solistów oraz liczni młodzi wykonawcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z muzyką ludową.  Główna scena GOUKiS przez dwa dni tętniła życiem a publiczność mogła podziwiać pieśni przekazywane z pokolenia na pokolenie, często w oryginalnych, lokalnych gwarach i aranżacjach.

Szczególnie wyróżniły się zespoły i soliści z ziemi wieluńskiej, którzy zdobyli najwięcej nagród i kwalifikacji do udziału w prestiżowym Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Najwyższe laury – I nagrody – trafiły do żeńskiej i męskiej grupy śpiewaczej z Ożarowa, prowadzonych przez Jagodę Majtykę. Uznanie jury zdobyli również: Maria Bakowicz z Chojnego, Kamil Kokot oraz zespoły z Osjakowa i Naramic.

Na szczególne uznanie zasługują także młodzi wykonawcy, którzy z pasją oddają się śpiewowi ludowemu. Julia Śpiewak oraz uczennice Aleksandry Hanki z Osjakowa zaprezentowały się jako godne następczynie starszego pokolenia śpiewaczek. Wydarzenie w Ostrówku pokazało, że śpiew ludowy nadal ma się dobrze i znajduje swoich entuzjastów zarówno wśród doświadczonych wykonawców jak i wśród młodzieży.

Jury wystąpiło w składzie:

Magdalena Roguś – etnolog z Łodzi,

Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba – etnograf i folklorystka z Sieradza,

Tomasz Spychała – etnograf z Wielunia.

Wydarzenie, które odbywa się w atmosferze radości i wzajemnego szacunku, stwarza uczestnikom doskonałą okazję do wymiany doświadczeń oraz nawiązywania nowych kontaktów z innymi artystami. Podczas przeglądu odbywa się rywalizacja o nagrody i wyróżnienia, a werdykt jury uwzględnia nie tylko walory artystyczne, ale także autentyczność oraz zgodność z tradycją regionalną.

Udział w przeglądzie to także szansa na szerszą promocję twórczości, co ma ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju kultury ludowej w województwie łódzkim. Formuła konkursowa pozwala wyróżnić najlepszych uczestników i wyłonić wykonawców, którzy będą reprezentować województwo łódzkie na 59. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce, które w tym roku odbędzie się 27 czerwca.

Jury uznało, że na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą pojadą:

Żeńska grupa Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego z Ożarowa (powiat wieluński)

Męska grupa Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego z Ożarowa(powiat wieluński)

Żeńska grupa Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki” z Łowicza

Męska grupa Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki” z Łowicza

Zespół Śpiewaczy „Jezioranki” z Jeziorska (powiat sieradzki)

Marta Baran z Ogonowic

Mistrzyni Jagoda Majtyka z Dziecięcym Zespołem Obrzędowym z Ożarowa(powiat wieluński)

Mistrzyni Maria Bakowicz z uczennicą Julią Śpiewak z Chojnego (powiat sieradzki)

Mistrz Leszek Wiśniewski z uczniem Franciszkiem Wojdą z Łowicza

Mistrzyni Kamila Biniek z uczennicą Aleksandrą Pecyną z Opoczna

Piękne podsumowanie Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Śpiewaczych w Ostrówku już za nami , czytamy na FB Domu Kultury w Ożarowie.  7 maja w Gminnym Ośrodku Upowszechniania Kultury i Sportu w Ostrówku spotkali się przedstawiciele tegorocznych wykonawców. Wśród nich znalazły się także  grupy z Ożarowa, Chotowa i Mokrska. Wszystkie one mają powód do radości, jednakże największy powód mają trzy grupy z Ożarowa, zdobywcy  trzech I Nagród i przepustek do udziału w 59. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Grupa „Włościanie” z Chotowa” wywalczyła II miejsce, grupa „Dworzanki” z Mokrska III miejsce.

Wszystkim wykonawcom z Gminy Mokrsko gratulujemy i dziękujemy za prezentowanie Domu Kultury w Ożarowie i Gminy Mokrsko.

     

     

     

Źródło: Łódzki Dom Kultury

Pełne wyniki przeglądu w Ostrówku:

https://tiny.pl/3v8w_3xs