Trwa akcja kontrolno-prewencyjna „Bezpieczna droga do szkoły”

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wieluńskiej komendy z chwilą z rozpoczęcia nowego roku szkolnego rozpoczęli wzmożone działania kontrolno- prewencyjne pn. „Bezpieczna droga do szkoły”.

W działaniach, które  potrwają do końca września, w rejonach placówek oświatowych pojawia się więcej partoli dbających o bezpieczeństwo dzieci udających się do szkół i przedszkoli. Ponadto mundurowi z wydziału prewencji wieluńskiej komendy spotykają się z najmłodszymi edukując ich na temat bezpiecznego poruszania się po drogach.

Wrzesień jest miesiącem, w którym działania policjantów są ukierunkowane szczególnie na dobro osób małoletnich. W celu uświadomienia dzieciom zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać zarówno w drodze do szkoły, jak i podczas powrotu do domu funkcjonariusze właśnie w tym okresie przeprowadzają cykl spotkań z najmłodszymi.

W  drugim tygodniu akcji spotkania odbyły się w placówkach oświatowych w Kurowie, Konopnicy, Osjakowie, Szynkielowie, Rychłocicach oraz  w szkole katolickiej w Wieluniu. W trakcie spotkań mundurowi  uczyli dzieci jak bezpiecznie poruszać się po drogach, jak również wskazywali jak w praktyce zastosować zdobytą wiedzę.

Szczególną uwagę skupiono na zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, poruszania się po drodze w przypadku braku chodnika lub pobocza oraz jazdy rowerem. Wskazywano również, jak ważną rolę w bezpieczeństwie pieszych odgrywają prawidłowo noszone elementy odblaskowe.

– informuje oficer prasowy KPP w Wieluniu st. asp. Katarzyna Grela

Policjanci przypominają także, że ogromny wpływa na bezpieczeństwo dzieci mają opiekunowie, którzy od początku powinni przypominać i utrwalać z najmłodszymi podstawowe zasady, do których zaliczyć możemy m.in. :

-Do szkoły idź drogą uczęszczaną. Nie przechodź ” na skróty” przez miejsca ustronne.

-Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony jezdni.

-Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle.

-Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.

-Wychodząc z domu zawsze informuj rodziców lub opiekunów dokąd idziesz, z kim i kiedy wrócisz.

-Podczas zabawy nie oddalaj się od miejsca zamieszkania. Przebywaj w grupie innych dzieci i ich opiekunów.

-Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych prezentów w postaci słodyczy,

   

   

   

   

źródło: KPP w Wieluniu

oprac. Ewa Misiak – Kocham Wieluń