Teatr „wpół do czwartej” – Przedstawienie „Hamleta” we wsi Głucha Dolna”

Sala widowiskowa Wieluńskiego Domu Kultury w Wieluniu w dniu 18 maja stała się miejscem niezwykłego wydarzenia teatralnego. Autorem wydarzenia była Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu i działający przy niej teatr „wpół do czwartej”, który przygotował widowisko składające się z dwóch odsłon: Szekspir. Dwie etiudy i Przedstawienie „Hamleta” we wsi Głucha Dolna na podstawie sztuki chorwackiego pisarza Ivo Bresana. Spektakl wyreżyserowała Maria Wardęga. Oprawę akustyczną przygotował Dariusz Szymanek, akompaniament Maciej Kupski. Śpiewały Maria Sieczka i Kamila Krawczyk.

Etiudy to dziesięciominutowe przedstawienia Makbeta i Hamleta. W roli Lady Makbet wystąpiła Anita Kuś, w roli damy dworu Bogumiła Gońda. W postać Gertrudy wcieliła się Dorota Jama, w rolę Hamleta Magdalena Pioruńska (część tekstu w wersji angielskiej), w rolę Ofelii Joanna Kałuża.

Sztuka Ivo Bresana przeniosła widza do socjalistycznej Jugosławii lat 60 – tych XX wieku gdzie na krótko zarysowała się możliwość otwarcia na Zachód i jego kulturę. Chwila swobody zachęciła społeczność do sięgania po wielką literaturę, w tym wypadku po tragedię „Hamlet” Szekspira.  Prymitywna społeczność wsi Głucha Dolna ze sztuki Ivo Bresana zrzeszona w spółdzielni produkcyjnej, posługująca się na co dzień przaśnym językiem, niewyszukanym dialektem oraz komunistycznymi sloganami, podejmuje na wiejskim zebraniu zobowiązanie w ramach zaktywizowania lokalnej społeczności na gruncie kulturalno – oświatowym do zrobienia „tyjatru” i wystawienia „Amleta”, czytaj „Hamleta”. Protestuje przeciw wystawieniu „Hamleta” miejscowy nauczyciel, ale to jemu społeczność powierza reżyserię i obsadę aktorską.  Wybrani przez niego aktorzy swoim charakterem przypominają postaci ze sztuki i pokazują prawdziwe ludzkie postawy. Konflikt w tragedii Szekspira okazał się podobny do konfliktu pomiędzy mieszkańcami wsi. W tym względzie przekaz sztuki jest ciągle aktualny, tak jak niezmienne są mechanizmy działania władzy…