Światowy Dzień Sybiraka w Wieluniu – 84. rocznica napaści ZSRR na Polskę

17 września w kościele oo. Franciszkanów i przy Pomniku Sybiraków w Wieluniu odbyły się uroczystości przypominające napaść ZSRR na Polskę w niedzielę 17 września 1939 roku oraz Sybiraków z okazji Światowego Dnia Sybiraka.   Uroczystości rocznicowe rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana. Eucharystii przewodniczył o. Konkordiusz. Współcelebransami byli o. Miłosz i o. Błażej.

Uroczystościom przy Grocie Lurdzkiej i Pomniku Sybiraków przewodniczyła pani Renata Tatara, dyrektor II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu, prezes Koła Związku Sybiraków w Wieluniu.  W klimat uroczystości wprowadziły zebranych słowa:  –

„Wypędzenie z własnego kraju, bydlęce wagony, katorga, choroby, obozy pracy, sowieckie łagry, a w końcu śmierć z wycieńczenia – wielu nie przetrwało ekstremalnie ciężkich, syberyjskich warunków. Niektórzy z Nich cudem ocaleli i wrócili do ukochanej Ojczyzny. Dzisiaj tworzą Koło Sybiraków i przekazują swoją historię, o której kiedyś nie wolno było mówić”.

Uczestnicy uroczystych obchodów Światowego Dnia Sybiraka poznali fragmenty historii Polski zapisane deportacją Polaków mieszkających na polskich Kresach na Sybir w latach 40-tych XX wieku, której wielu nie przeżyło. O tym jak wyglądała deportacja i jak wyglądało życie polskich zesłańców opowiedział Piotr Zagajewski, świadek tamtych wydarzeń, Sybirak z niezabliźnioną raną.

Swoje refleksje na temat losu Polaków wypowiedzieli także zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Paweł Rychlik, Starosta Wieluński Marek Kieler, Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.

Po okolicznościowych przemówieniach odczytany został Apel Pamięci przez przedstawicielkę Harcerzy i złożone zostały kwiaty i znicze pod Pomnikiem Sybiraka, jako wyraz pamięci i hołdu wszystkim tym, którzy zostali na nieludzkiej ziemi. Cześć i chwała Bohaterom!

Organizatorami uroczystości byli: Starosta Wieluński – pan Marek Kieler, Burmistrz Wielunia – pan Paweł Okrasa oraz Koło terenowe Związku Sybiraków w Wieluniu przy udziale: II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu, Harcerzy V szczepu Harcerskiego „Piątka” i IV Wieluńskiej Drużyny Harcerskiej „Watra”, jako Asysty Honorowej pod kierunkiem Komendanta V szczepu Piątka pana Grzegorza Żabickiego, Chóru Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu oraz Zespołu Wokalno – Instrumentalnego II LO w Wieluniu pod kierunkiem pana Jakuba Jurdzińskiego.