Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2020 wielunianie obchodzili w internecie

Miesiąc kwiecień na całym świecie poświęcony jest autyzmowi. 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Święto  zostało ustanowione 18 grudnia 2007 roku i opublikowane 21 stycznia 2008 roku na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W kwietniu wiele instytucji i organizacji przygotowywało liczne warsztaty, terapie, spotkania wspierające i konferencje gdzie dzielono się wiedzą na temat autyzmu.

Dzieci i ludzie autystyczni są bardzo często mało rozumiani lub w ogóle nie rozumiani przez otoczenie. Z dużymi problemami borykają się też ich rodziny. Autyzm to zaburzenie rozwoju, które rozwija się we wczesnym dzieciństwie i trwa do końca życia. Ludzie autystyczni trochę inaczej czują, trochę inaczej komunikują się ze światem niż inni ale są tak samo wrażliwymi, dobrymi i wartościowymi ludźmi jak każdy z nas.

W święcie tym chodzi o to aby zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób dotkniętych autyzmem. To również sposób na propagowanie wiedzy o tym zaburzeniu.

W tym roku obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, z uwagi na stan epidemiczny w naszym kraju, odbyły się w zupełnie inny sposób. Gdyby nie koronawirus  Zespół Szkół Specjalnych zorganizowałby czwartą edycję Niebieskiego Marszu Dla Autyzmu w Wieluniu. Do autyzmu został przypisany kolor niebieski, kolor niewinności i nadziei. Niebieski to również kolor chłopców a na autyzm cierpi znacznie więcej chłopców niż dziewczynek.

Od kilku lat dzieci i młodzież ze wszystkich wieluńskich szkół i przedszkoli zbierały się aby przejść ulicami miasta i na placu Legionów w Wieluniu wypuścić niebieskie balony. Jednak w tym roku akcja skoncentrowała się w internecie na portalach społecznościowych, m. in. Facebook, gdzie wszyscy chcący się aktywnie włączyć do akcji akcentowali kolorem niebieskim swoje strony internetowe bądź wrzucali swoje zdjęcia w niebieskich strojach, z niebieskimi sercami i balonikami.

Solidaryzując się z osobami dotkniętymi autyzmem i ich bliskimi dzieci i dorośli z naszego regionu, w geście łączności i pamięci o osobach dotkniętych autyzmem, ubrały się na niebiesko bądź stworzyły piękne niebieskie serca uwieczniając je na zdjęciach i wrzucając na swoje profile portali społecznościowych.

Chcemy aby społeczeństwo dobrze rozumiało osoby ze spektrum autyzmu. Często  patrzymy  na nie przez pryzmat niegrzecznych dzieci, dzieci które źle się zachowują: ktoś krzyczy, ktoś się izoluje, ktoś nie potrafi nawiązać dobrych stosunków interpersonalnych a niekoniecznie jest dziwakiem, tak jak go zazwyczaj określamy, bo te osoby zazwyczaj mają spektrum autyzmu.

Nie jest to związane ze złym wychowaniem czy byciem niegrzecznym lecz z byciem autystycznym. Myślę, że jeżeli będziemy organizować takie marsze i ludzie będą nas widzieli to zawsze ktoś spojrzy, zapyta, doczyta i ta świadomość w naszym społeczeństwie wzrośnie.

Nasze marsze już spowodowały, że więcej szkół się włączyło, więcej osób rozumie istotę tego problemu i chce się w tym dniu z nami solidaryzować, z naszymi autystycznymi uczniami i tymi, których mają w swoich szkołach i swoim środowisku.

– mówiła dyrektor ZSS Katarzyna Wyrębak podczas zeszłorocznego III Niebieskiego Marszu Dla Autyzmu w Wieluniu 

Autyzm polega na izolacji, odcięciu się dziecka od świata zewnętrznego co utrudnia funkcjonowanie w wielu sferach życia i stanowi przeszkodę dla jego rozwoju. Dlatego kładzie się nacisk na wzmacnianie kompetencji komunikacyjnych dziecka autystycznego i na rozwijanie umiejętności społecznych.

Aby te wszystkie działania odnosiły odpowiedni skutek, ważna jest świadomość i poznanie autyzmu zarówno przez najbliższe otoczenie jak i całe społeczeństwo.

 

         

         

         

         

Zdjęcia Ewa Misiak : Archiwum Kocham Wieluń