Świadectwo i koncert – Międzynarodowa Rodzina Roku Rycerzy Kolumba w Wieluniu

W niedzielę 30 stycznia 2022 roku na zaproszenie Rady 17730 Rycerzy Kolumba z parafii św. Barbary w Wieluniu przybyli Angelika i Michał Steciakowie z dziećmi – Międzynarodowa Rodzina Roku Rycerzy Kolumba.    Rodzina złożyła świadectwo z historii swojego życia.

Świadectwo  zastąpiło kazanie i  stało się idealną interpretacją przeczytanych tekstów liturgicznych przeznaczonych na czwartą niedzielę zwykłą po Bożym Narodzeniu: powołanie Jeremiasza, hymn o miłości z I listu św. Pawła do Koryntian i Ewangelia wg św. Łukasza- Jezus odrzucony z Nazarecie oraz psalm responsoryjny ze słowami: „Będę wysławiał pomoc Twoją, Panie./ Bo Ty mój Boże, jesteś moją nadzieją”.

Świadectwo wygłoszone przez małżonków, rodziców dwójki adoptowanych dzieci z pewnymi dysfunkcjami, przybliżyło uczestnikom eucharystii prawdę o tym, że trzeba się wsłuchiwać w to, co przekazuje nam Bóg, uczyć się czytać Boże znaki do nas adresowane, by w naszym sercu zagościł pokój i spełnienie.

Ważne są trzy cnoty – wiara, nadzieja, miłość- pisze święty Paweł, ale najważniejsza z nich jest miłość. Tylko człowiek kierujący się miłością jest wielki w oczach Boga. Taki człowiek będzie czynił dobro, zauważy bliźniego, pochyli się na dzieckiem, które odrzucone przez najbliższych potrzebuje pomocy i miłości.

Na takimi dziećmi pochylili się państwo Angelika i Michał. Nie załamała ich diagnoza lekarska, że nie będą mieli własnego biologicznego potomstwa, ale rodzicami mogli zawsze zostać.   Zostali nimi z chwilą, kiedy w ich życiu pojawił się Piotruś z trisomią chromosomu 21. Od tej chwili ich życie stało się pełniejsze, stało się praktycznym wprowadzaniem w życie miłości bliźniego.

W świadectwie Angeliki i Michała wielekroć przejawiała się opatrznościowa dla nich postać św. Jana Pawła II. Uważają, że to On ich prowadził do sfinalizowania sprawy adopcji. Najważniejsze fakty z tym związane kończyły się zawsze w dniach ściśle związanych z biografią św. papieża.

Eucharystię zakończył koncert w wykonaniu Michała Steciaka.  Wśród zaśpiewanych pięknym lirycznym tenorem utworów znalazły się teksty mówiące o zaufaniu Bogu. Słuchacze na pewno zapamiętali pięknie zaśpiewany tekst Karola Wojtyły „Strumień” z Tryptyku rzymskiego” i Ave Maria.

Michał i Angelika mieszkają w Karsznicach w powiecie Małogoszcz w województwie świętokrzyskim.

  Michał Steciak – Rycerz Kolumba,  śpiewak operowy- solista, tenor liryczny (nazywany polskim  A. Boticellim), z zawodu grafik komputerowy, gra jako organista w kościele w Bolminie, nie stroni od gitary, pracuje w szkole jako nauczyciel muzyki, jest terapeutą (dogoterapia), uczestnik wielu konkursów , śpiewa w Polsce i poza jej granicami. Z żoną prowadzi Fundację  „Wioska Aniołów”